Radio SzczecinRadio Szczecin » FONOSFERA » Reportaże
fot. fb Audionomia
fot. fb Audionomia
Siedem taktów od sławy" - reportaż Anny Dudzińskiej
Posłuchaj rozmowy Joanny Skoniecznej z Anną Dudzińską
Czy można opowiedzieć historię muzyka sprzed stu lat na podstawie kilku nut? Anna Dudzińska i Michał Jędryka, bohater jej reportażu "Siedem taktów od sławy" udowadniają, że tak. Można opowiedzieć i można to zrobić ciekawie.
"Siedem taktów od sławy" to reportaż ukazujący losy dwóch mężczyzn: Bernarda Jędryki i Michaela Jary’ego. Obaj urodzili się w Siemianowicach Śląskich, byli Ślązakami z krwi i kości, ale ich artystyczne drogi różniły się diametralnie.
Reportaż i spotkanie z autorką w dzisiejszej Fonosferze po godzinie 19. Zapraszam, Joanna Skonieczna.

Bernard Jędryka - dziadek Michała Jędryki, który jest bohaterem reportażu - zmarł w czasie drugiej wojny światowej, pozostawiając po sobie jedynie kilka nut.
Z kolei Michael Jary stał się ważnym kompozytorem niemieckich filmów z czasów Hitlera. Jego muzyka towarzyszyła kinematografii tamtych lat, a on sam zdobył sławę i uznanie.
Reportaż to wędrówka w czasie i przestrzeni, śladami dziadka Michała Jędryki. To opowieść o korzeniach, odkrywająca historie tych dwóch muzyków na Śląsku.
Reportażystka, nie kryjąc swojej miłości do tego regionu, towarzyszy potomkowi Bernarda, Michałowi Jędryce. Wspólnie rozmawiają o konkretnych miejscach w Siemianowicach, takich jak pozostałości po hucie Laura.
Poprzez opowieść o tych miejscach reportaż rysuje obraz rzeczywistości, w jakiej wyrastali młodzi muzycy sto lat temu. Tworzy także paralelę między ówczesnym a dzisiejszym Śląskiem.
Opowieść Anny Dudzińskiej otrzymała nagrodę główną w tegorocznym konkursie Audionomia Award 2024.
 

Zobacz także

2026-05-16, godz. 11:00 "Futbol plus... niepełnosprawność" - reportaż Małgorzaty Gwiazdy-Elmerych "My jesteśmy tacy sami jak wy, tylko inaczej chodzimy" - tak różnice między sprawnymi a niepełnosprawnymi wyjaśnił młody człowiek z Mózgowym Porażeniem… » więcej 2026-05-14, godz. 06:00 "Mama, Tata i szóstka dzieci" - reportaż Małgorzaty Furgi Pani Agnieszka razem z mężem Michałem prowadzą Rodzinny Dom Dziecka w Szczecinie. Wcześniej tworzyli rodzinę zastępczą zawodową dla dzieci, które potrzebują… » więcej 2026-05-13, godz. 05:55 "Był" - reportaż Małgorzaty Gwiazdy-Elmerych Chodzące ADHD, dobry człowiek, przyjaciel, Włodek... O Włodzimierzu Piątku, szczecińskim fotoreporterze, dziennikarzu i koledze po fachu - fotoreporterzy… » więcej 2026-05-12, godz. 06:00 „7 motyli Urbahnów” - reportaż Małgorzaty Furgi Stowarzyszenie Oswajanie Miasta zaprosiło młodzież ze Szczecina do udziału w projekcie „Nasza dzielnia!", realizowanym w ramach Programu Społecznik. Do… » więcej 2026-05-11, godz. 01:00 "Życie jak tango" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej W poniedziałkowej Fonosferze będzie muzycznie. Zaczniemy od reportażu Aleksandry Sadokierskiej "Życie jak tango". Bohaterowie tej opowieści - Renata i Roman… » więcej 2026-05-07, godz. 11:00 "Niedokończona historia pewnego przedmiotu" reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny Przypominamy dzisiaj taką historię : Ręka mężczyzny delikatnie dotyka gładkiej powierzchni. Kiedy przyjrzysz się dokładniej, widzisz czarodziejski instrument… » więcej 2026-05-06, godz. 08:39 "Rodzinne gniazdo" - reportaż Małgorzaty Furgi W Fonosferze dziś o znaczeniu oraz sile rodzinnych i lokalnych historii. Zaczniemy od archiwalnego reportażu Małgorzaty Furgi "Rodzinne gniazdo". To opowieść… » więcej 2026-05-05, godz. 05:48 "Sokół" - reportaż Marzeny Bakowskiej Okręt podwodny „Sokół” to jedyny w Polsce taki obiekt muzealny i jeden z niewielu na świecie. Od niedawna można go zwiedzać w Muzeum Marynarki Wojennej… » więcej 2026-05-04, godz. 06:00 "Na tropie szczecińskich mozaik" - reportaż Małgorzaty Furgi Szczecin można poznawać w bardzo różny, często niekonwencjonalny, sposób. Można zwiedzać najważniejsze zabytki, podziwiać miejsca w których mieszkali… » więcej 2026-04-30, godz. 07:15 „Zespół Krąg w nowej odsłonie” – reportaż Małgorzaty Furgi Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Szczecińskiej „Krąg” od wielu lat popularyzuje muzykę, taniec i pieśni polskiej wsi. Kilka lat temu członkowie zespołu… » więcej
12345