Radio SzczecinRadio Szczecin » Fonosfera » Reportaże
grafika Wojciech Ochrymiuk
grafika Wojciech Ochrymiuk
mateiay parsowe Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie
mateiay parsowe Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie
Na przełomie XVI i XVII stulecia Księstwo Pomorskie przeżywało swój złoty wiek, a przez Europę przetaczała się fala polowań na czarownice. Dotarła do Szczecina. W 1620 roku stracono Sydonię von Bork. Jej procesem żyło całe Księstwo, bo oskarżona należała do najstarszego szlacheckiego rodu Pomorza, a wśród stawianych jej zarzutów znalazł się jeden szczególny: uśmiercenie panującego księcia.
Jeśli chcecie poznać tę historię, to zapraszamy do słuchania Radia Szczecin. Od poniedziałku do piątku, po godzinie 11 oraz w poniedziałki po 19 - na naszej antenie powieść Elżbiety Cherezińskiej "Sydonia. Słowo się rzekło". Książkę czytają: autorka i Filip Kosior.

Audiobooka posłuchasz tutaj

Po audiobooku rozmawialiśmy o książkach związanych ze Szczecinem. Pretekstem do rozmowy był "Plebiscyt na szczecińską książkę 80-lecia". Swoje propozycje można wysyłać jeszcze do końca maja. Wyniki plebiscytu poznamy 28 czerwca.
Radio Szczecin jest jednym z patronów medialnych plebiscytu.
O szczegółach w Fonosferze mówił kierownik działu promocji Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie, Krzysztof Lichtblau.
 

Zobacz także

2026-08-06, godz. 06:00 "Książka na lato" - audiobooki Radia Szczecin W "Książce na lato" o tym czego można posłuchać w czasie wakacyjnych podróży. Porozmawiamy o audiobookach Radia Szczecin, które warto mieć pod ręką… » więcej 2026-08-05, godz. 06:00 O mieście, co kaszą i słoniem stoi... reportaż Małgorzaty-Gwiazdy Elmerych Słonica, która uwielbiała piwo i podawała rękawiczkę swojemu panu, a Trzebiatów odwiedziła w XVII wieku i micha gorącej kaszy, która w średniowieczu… » więcej 2026-08-04, godz. 10:52 "Jedziemy bronić wolnej Ukrainy” – reportaż Małgorzaty Frymus To już 4 lata, 5 miesięcy i 11 dni. Inwazja Rosji na Ukrainę rozpoczęła się 24 lutego 2022 roku. Stanowiła eskalację wojny trwającej już od 2014 roku… » więcej 2026-08-03, godz. 06:00 "Król tanga" - audiobook Rozmowa z Karoliną Ćwiek-Rogalską Jak nasi dziadkowie, prababcie, ciocie i mamy odnajdywali się w powojennym Szczecinie? O tym m.in opowie dziś w Fonosferze Karolina Ćwiek-Rogalska autorka książki… » więcej 2026-07-30, godz. 06:00 "Książka na lato" - Marcin Szczygielski W "Książce na lato" dziś rozmowa z pisarzem Marcinem Szczygielskim. Będzie o szczecińskich kamienicach i o tym co o zawał przyprawia dramaturga. Szczygielski… » więcej 2026-07-29, godz. 06:00 "Wizyta" reportaż Anny Kolmer [PREMIERA] Środowisko artystyczne w Szczecinie istnieje i jest aktywne, ale cechuje się dużą decentralizacją i brakiem integracji. Twórcy są rozproszeni w mniejszych… » więcej 2026-07-28, godz. 06:00 „My z polskiego Bielkowa” - reportaż Małgorzaty Furgi Katarzyna Pisarek sołtyska wsi Bielkowo wraz z Radą Sołecką od wielu lat promują historię jego pierwszych mieszkańców, którzy przybyli na Pomorze Zachodnie… » więcej 2026-07-27, godz. 06:00 "Król tanga" - audiobook Czy trudno śpiewać stare piosenki jak ma się 20 lat? O tym m.in opowie dziś w Fonosferze Kacper Kujawa. To właśnie ten aktor wciela się w postać Tadeusza… » więcej 2026-07-23, godz. 06:00 Książka na lato - rozmowa z Dianą Brzezińską Mroczne kulisy życia influencerów i celebrytów, zdrady, morderstwa i wszystko na sprzedaż – taka jest najnowsza powieść Diany Brzezińskiej "Lśnij". Brzezińska… » więcej 2026-07-22, godz. 06:00 „MIGO – głos dla Odry” – reportaż Małgorzaty Furgi MIGO to nieformalna grupa skupiająca artystki działające na styku sztuki współczesnej, refleksji społecznej i tematów środowiskowych. Grupa inicjuje projekty… » więcej
12345