Radio SzczecinRadio Szczecin » Kultura

Audiobook "Błękitna pustynia" napisany przez dziennikarza Radia Szczecin nominowany do nagrody Prix Europa. Fot. Bartek Warzecha
Audiobook "Błękitna pustynia" napisany przez dziennikarza Radia Szczecin nominowany do nagrody Prix Europa. Fot. Bartek Warzecha
Audiobook "Błękitna pustynia" napisany przez dziennikarza Radia Szczecin nominowany do nagrody Prix Europa. Do konkursu finałowego komisja wybrała go spośród 650 produkcji zgłoszonych przez telewizje, rozgłośnie radiowe i portale internetowe w całej Europie.
"Błękitna pustynia" to fabularyzowany reportaż wojenny autorstwa naszego redakcyjnego kolegi - Rafała Molendy. Opowiada o misji Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie.

- To zapis przeżyć człowieka, który ze świata pokoju trafia w środek wojny - mówi autor audiobooka.

"Błękitna Pustynia" jest zapisem kilkunastu najważniejszych dni z jego dwumiesięcznego pobytu na misji podczas XII zmiany PKW.

- Są dwa powody, dla których ten audiobook powstał. To "Ordyn" i "Sroka", żołnierze 12 Brygady Zmechanizowanej ze Szczecina. Obaj zginęli w Afganistanie. "Błękitna pustynia" to pamiątka i hołd dla nich - tłumaczy Rafał.

W rolę narratora wcielił się Robert Więckiewicz, aktor znany m.in. z filmu "Wałęsa. Człowiek z nadziei". Jak mówi, praca z tym tekstem była dla niego zupełnie nowym doświadczeniem.

- Dzięki niemu mogłem zajrzeć w takie miejsca, do których kamera telewizyjna nie zagląda. Czytając ten tekst, miałem poczucie jakbym był tam na miejscu - przyznał Więckiewicz.

W opinii reżysera audiobooka, Krzysztofa Czeczota, "Błękitna pustynia" to prawdziwa mieszanka emocji. - Czuć zarówno grozę, jak i wzruszenie. Jest sporo miejsc, w których słychać też tęsknotę za domem.

Prix Europa to międzynarodowy festiwal produkcji medialnych. Europejski "Oscar" wręczany jest najlepszym produkcjom telewizyjnym, radiowym oraz internetowym. Od 26 lat odbywa się w Berlinie.

Od 11 września "Błękitna pustynia" będzie dostępna w internetowej księgarni audioteka.pl. Na płytach pojawi się w październiku. Oficjalna premiera odbędzie się 29 października.
Trailer "Błękitnej pustyni".
Relacja Jarosława Gowina.
Audiobook "Błękitna pustynia" napisany przez dziennikarza Radia Szczecin nominowany do nagrody Prix Europa. Fot. Bartłomiej Warzecha

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty