Radio SzczecinRadio Szczecin » Kultura

"Cień latarni morskiej". Mat. dystrybutora
"Cień latarni morskiej". Mat. dystrybutora
"Wojna". Mat. dystrybutora
"Wojna". Mat. dystrybutora
"Komuna". Mat. dystrybutora
"Komuna". Mat. dystrybutora
Filmowe Dni Skandynawii rozpoczynają się w czwartek w Szczecinie. W ramach przeglądu w Klubie Delta w Dąbiu pokazane zostaną trzy produkcje kinematografii skandynawskiej.
Pierwszego dnia, czyli w czwartek, widzowie będą mogli obejrzeć finlandzki thriller "Cień latarni morskiej". Jego akcja rozgrywa się latem 1939 roku. Na odciętej od świata, skalistej wysepce na Bałtyku mieszka latarnik - Hasselbond. Jest on "alfą i omegą dla zdesperowanej żony, pełnej niewinności córki oraz nastoletniego syna Gustafa, który kocha ojca, ale jednocześnie boi się go". Pewnego dnia na wyspie pojawia się 13-letni Karl, który zostaje przydzielony Hasselbondowi do pomocy. Film w reżyserii Ulriki Bengts został wyróżniony m.in. fińskim Oscarem za najlepsze kostiumy oraz Nagrodą Tesli na Festiwalu Filmowym w Göteborgu.

W piątek zaprezentowany zostanie dramat "Wojna". To historia sierżanta Clausa Pedersena, który wraz ze swoją kompanią stacjonuje na afgańskiej prowincji. Podczas rutynowej misji żołnierze dostają się w krzyżowy ogień talibów. Aby ratować swoich ludzi, Pedersen podejmuje decyzję, w wyniku której zostaje oskarżony o popełnienie zbrodni wojennej. Film w reżyserii Tobiasa Lindholma, określanego mianem "jednej z największych nadziei duńskiego kina", zdobył nagrodę publiczności na festiwalu w Palm Springs. Był też nominowany do Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego czy do Europejskich Nagród Filmowych.

Na zakończenie przeglądu, w sobotę, będzie można zobaczyć "Komunę" w reżyserii Thomasa Vinterberga. Główną bohaterką jest Anna (w tej roli Trine Dyrholm), która ma dość mieszczańskiego życia. Namawia męża na eksperyment: zerwanie z nudnym, ustatkowanym życiem i konserwatyzmem epoki. W wielkiej willi, która przypadła im w spadku, postanawiają stworzyć hipisowską komunę. Film zdobył Srebrnego Niedźwiedzia w Konkursie Głównym festiwalu w Berlinie za główną rolę kobiecą oraz Europejską Nagrodę Filmową za montaż.

Seanse w Klubie Delta będą rozpoczynać się o godz. 18. Wstęp na wszystkie pokazy jest bezpłatny. Filmowy przegląd odbywa się w ramach IV edycji Dni Skandynawskich.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty