Radio SzczecinRadio Szczecin » Kultura

W "Irlandczyku" grają Robert De Niro, Al Pacino, Harvey Keitel czy Joe Pesci.
W "Irlandczyku" grają Robert De Niro, Al Pacino, Harvey Keitel czy Joe Pesci.
Ponad trzysta filmów zobaczą widzowie na rozpoczynającym się London Film Festival. Wśród 10 obrazów nominowanych do głównej nagrody znalazł się najnowszy obraz Małgorzaty Szumowskiej.
Festiwal rozpocznie się europejską premierą Davida Copperfielda z Devem Patelem w roli głównej. To Brytyjczyk hinduskiego pochodzenia. Reżyserem jest Armando Iannuci, znany m.in. z czarnej komedii "Śmierć Stalina".

Imprezę zakończy ponad trzygodzinna epopeja Martina Scorsese. W "Irlandczyku" grają Robert De Niro, Al Pacino, Harvey Keitel czy Joe Pesci. W programie jest też "Król" - Timothee Chalamet wciela się tu w szekspirowskiego Henryka V.

O nagrodę główną ubiega się też polski film. "The Other Lamb" Małgorzaty Szumowskiej to horror o ofierze tajemniczej sekty i najdroższa produkcja Polki. Jest to też pierwszy film anglojęzyczny Małgorzaty Szumowskiej; koprodukcja irlandzko-belgijsko-amerykańska.

Podczas festiwalu pokazany też zostanie "Obywatel Jones" Agnieszki Holland. To oparta na faktach opowieść o walijskim dziennikarzu próbującym przebić balon sowieckiej propagandy i opowiedzieć światu o Wielkim Głodzie na Ukrainie.

Do głównej nagrody, oprócz filmu Małgorzaty Szumowskiej, nominowane są też: brytyjsko-niemiecka "Fanny Lye Deliver’d" Thomasa Clay'a, amerykański "Honey Boy" Almy Har’el, francusko-gwatemalska "La Llorona" Jayro Bustamante, amerykańska "Lingua Franca" Isabel Sandoval, czy brytyjska "Moffie" w reżyserii Olivera Hermanusa, "Monos" Alejandro Landesa (Kolumbia, Argentyna, Holandia, Niemcy, Szwecja, Urugwaj, USA).

Listę uzupełniają: "The Perfect Candidate" w reżyserii Haify Al Manosur (Niemcy i Arabia Saudyjska), irlandzko-brytyjska "Rose Plays Julie" duetu Christine Moloy-Joe Lawlor i brytyjski "Saint Maud" wyreżyserowany przez Rose Glass.

Impreza odbywa się już po raz 63. Potrwa do 13 października.
Relacja Adama Dąbrowskiego (IAR)

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty