Radio SzczecinRadio Szczecin » Kultura

Zbigniew Cybulski. Fot. www.wikipedia.org
Zbigniew Cybulski. Fot. www.wikipedia.org
źródło: http://www.nagrodacybulskiego.pl/aktualnosci.php
źródło: http://www.nagrodacybulskiego.pl/aktualnosci.php
We wtorek poznamy laureatów Nagrody imienia Zbyszka Cybulskiego. Uroczystość wręczenia wyróżnień młodym, wyjątkowo utalentowanym aktorom odbędzie się w warszawskim kinie Elektronik (początek o godz. 20.30).
Podczas gali - z okazji 50-lecia Nagrody imienia Zbyszka Cybulskiego - Nagrody Specjalne odbiorą Katarzyna Figura oraz Andrzej Chyra.

Jacek Cegiełka, prezes Fundacji "Kino", która organizuje konkurs wyjaśnia, że Nagroda imienia Zbyszka Cybulskiego jest docenieniem potencjału młodych aktorów.

Nagroda może być przyznana aktorom, którzy nie przekroczyli 35. roku życia, a nominują do niej członkowie Kapituły - polscy reżyserzy i aktorzy osoby, które które zagrały dobre role w ostatnim roku, mają potencjał i muszą dawać nadzieję, że "ten potencjał nie skończy się na jednej roli".

Jacek Cegiełka dodaje, że nagroda jest też rodzajem wsparcia i dowodem, że "środowisko akceptuje i docenia pracę nagrodzonego".

Eliza Rycembel nominowana do Nagrody za rolę w filmie Olgi Chajdas "Nina" mówi, że już nominacja jest dla niej dużym wyróżnieniem, "to jest gigantyczny komplement i ukłon w stosunku do pracy, którą się włożyło". Aktorka dodaje, że rola Magdy była dla niej przełomowa ponieważ zrozumiała dlaczego lubi grać, gdzie są jej granice i jak wiele jeszcze może zrobić w swoim zawodzie.

Z kolei Sebastian Fabijański otrzymał nominację za rolę w filmie "Mowa ptaków" w reżyserii Xawerego Żuławskiego. Aktor podkreśla, że jest to ważne wyróżnienie dla niego, ale i docenienie filmu, w który zagrał, "zrobiliśmy coś, co ma jakiś wydźwięk". Aktor dodaje, że nominacja daje też poczucie satysfakcji z dobrze wykonanej pracy.

Wśród nominowanych do tegorocznej Nagrody są także: Maria Dębska za rolę Magdy w filmie "Zabawa, zabawa" w reżyserii Kingi Dębskiej, nominację otrzymał również Bartosz Bielenia za rolę Daniela - fałszywego księdza w filmie "Boże Ciało" w reżyserii Jana Komasy oraz Piotr Żurawski za rolę w filmie "Interior" w reżyserii Marka Lechkiego.

Nagrodę imienia Zbyszka Cybulskiego przyznano po raz pierwszy w 1969 roku. Pierwszym jej laureatem został Daniel Olbrychski. Wśród wyróżnionych są między innymi: Olgierd Łukaszewicz, Maja Komorowska, Krzysztof Majchrzak, Zbigniew Zamachowski czy Marcin Dorociński.


Relacja Witolda Banacha

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty