Radio SzczecinRadio Szczecin » Kultura

Mat. YouTube / Nobel Prize
Mat. YouTube / Nobel Prize
Olga Tokarczuk, laureatka Literackiej Nagrody Nobla za 2018 rok, wygłosiła w Sztokholmie wykład noblowski.
W tych dniach podobne przemowy wygłaszają laureaci Nobli w każdej z dziedzin. Uroczyste wręczenie nagród nastąpi we wtorek.

Olga Tokarczuk przedstawiła swój pogląd na współczesną literaturę. Mówiła między innymi, że literatura stała się "polem wymiany doświadczeń, agorą, gdzie każdy może opowiedzieć swój własny los".

- Jest to przy tym przestrzeń demokratyczna, każdy może się wypowiedzieć, może też dokonać kreacji głosu, który mówi. Chyba jeszcze nigdy w historii człowieka, tak wielu ludzi nie zajmowało się pisaniem i opowiadaniem. Wystarczy spojrzeć na pierwsze z brzegu statystyki - mówiła Tokarczuk.

Noblistka zwróciła uwagę, że dla współczesnego postrzegania świata charakterystyczna jest literacka narracja, prowadzona w pierwszej osobie. Autorka "Biegunów" i "Ksiąg Jakubowych" mówiła, że zastanawia się nad tym, czy możliwe jest znalezienie podwalin pod opowieść uniwersalną, całościową, zakorzenioną w naturze, pełną kontekstów i jednocześnie zrozumiałą.

Olga Tokarczuk otrzyma Literacką Nagrodę Nobla za 2018 rok. Za bieżący rok uhonorowano austriackiego pisarza Petera Handke.


Olga Tokarczuk przedstawiła swój pogląd na współczesną literaturę.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty