Radio SzczecinRadio Szczecin » Kultura

Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin/Archiwum]
Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin/Archiwum]
W Muzeum Powstania Warszawskiego można oglądać prace malarskie poety Powstania - Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Pretekstem do zorganizowania mini wystawy jest nabycie przez Muzeum akwareli Baczyńskiego "Martwa natura z owocami".
Dyrektor Muzeum Jan Ołdakowski wyjaśnia, że niedawno kupiony na aukcji obraz jest drugą pracą plastyczną Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i potwierdza jego wyjątkowy talent i wrażliwość. Dyrektor podkreśla, że do tej pory niewiele osób wiedziało, że poeta również malował, znane były jedynie jego rysunki na kartkach, na których pisał wiersze. - Odnalezione obrazy świadczą o tym jak wszechstronnie uzdolniony był Baczyński - dodaje Ołdakowski.

Jan Ołdakowski nie wyklucza, że dwa posiadane przez Muzeum Powstania Warszawskiego obrazy to jedyne zachowane prace Baczyńskiego. Być może ktoś jest w posiadaniu jakiegoś obrazu Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, nawet nie wiedząc, że on jest jego autorem. Zarazem - przypomina dyrektor Muzeum - zniszczenia Warszawy dokonane przez Niemców były tak ogromne, że inne prace poety mogły ulec zniszczeniu.

Obrazy będzie można oglądać do końca roku.

Krzysztof Kamil Baczyński napisał ponad 500 wierszy, około 20 opowiadań i kilkanaście poematów. Brał czynny udział w działalności konspiracyjnej. Zginął 4 sierpnia 1944 roku w wieku 23 lat w okolicach Placu Teatralnego w czasie Powstania Warszawskiego jako żołnierz batalionu "Parasol".
Dyrektor podkreśla, że do tej pory niewiele osób wiedziało, że poeta również malował, znane były jedynie jego rysunki na kartkach, na których pisał wiersze. - Odnalezione obrazy świadczą o tym jak wszechstronnie uzdolniony był Baczyński - dodaje Ołdakowsk
Zarazem - przypomina dyrektor Muzeum - zniszczenia Warszawy dokonane przez Niemców były tak ogromne, że inne prace poety mogły ulec zniszczeniu.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty