Radio SzczecinRadio Szczecin » Kultura

Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Zachodniopomorski Fundusz Filmowy "Pomerania Film" obchodzi 10. urodziny. W ciągu dekady zrealizowano 100 filmów za 4 miliony siedemset pięćdziesiąt tysięcy złotych.
- To niezwykle intensywna dekada - podsumowuje dyrektorka Zamku Książąt Pomorskich Barbara Igielska. - Fundusz powstał w 2009 roku z inicjatywy marszałka województwa zachodniopomorskiego i dwóch prezydentów: Prezydenta Miasta Szczecina i Prezydenta Miasta Koszalin. Wydaję mi się, że na tak krótki okres i kwotę, która nie jest dość wysoka, osiągnęliśmy dość dużo.

Wśród filmów współfinansowanych przez Fundusz znalazły się takie obrazy jak „Bilet na księżyc" Jacka Bromskiego z Anną Przybylską czy „Karbala" Krzysztofa Łukaszewicza z Bartłomiejem Topą.

- Fundusz wyprodukował też kilka świetnych animacji, wśród nich nagrodzony na tegorocznym 59. Krakowskim Festiwalu Filmowym „Portret Suzanne" Izabeli Plucińskiej - mówi ekspert Rady Programowej Joanna Pieciukiewicz. - Jestem zachwycona animacjami. Nigdy nie byłam wielką zwolenniczką animacji. Przyznam, że się tym szczególnie nie interesowałam i zaskoczyło mnie to, że u nas, właściwie w naszym sąsiedztwie, Akademia Sztuki, młodzi ludzie potrafią przygotować za niewielkie środki tak przejmujące animacje.

"Portret Suzanne" otrzymał też nominację do Oskara. Czy obraz znajdzie się na krótkiej liście do nagrody? Tego dowiemy się w najbliższy poniedziałek.
- To niezwykle intensywna dekada - podsumowuje dyrektorka Zamku Książąt Pomorskich Barbara Igielska.
- Fundusz wyprodukował też kilka świetnych animacji, wśród nich nagrodzony na tegorocznym 59. Krakowskim Festiwalu Filmowym „Portret Suzanne" Izabeli Plucińskiej - mówi ekspert Rady Programowej Joanna Pieciukiewicz.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty