Radio SzczecinRadio Szczecin » Kultura

Bartosz Bielenia, odtwórca głównej roli w filmie "Boże Ciało" Jana Komasy. Fot. kadr z filmu.
Bartosz Bielenia, odtwórca głównej roli w filmie "Boże Ciało" Jana Komasy. Fot. kadr z filmu.
"Boże Ciało" Jana Komasy znalazło się na „krótkiej liście” 10 filmów walczących o nominacje do Oscara dla najlepszego filmu międzynarodowego.
Polska produkcja rywalizuje między innymi z filmami z Francji, Węgier, Korei Południowej, Hiszpanii oraz Czech. Kolejnym etapem selekcji będzie wybór 5 filmów, które otrzymają nominacje do nagród Akademii.

„Boże Ciało” opowiada historię dwudziestoletniego Daniela, który po wyjściu z poprawczaka zaczyna udawać księdza. Film Jana Komasy otrzymał 10 nagród na 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni i został zgłoszony przez Polskę do nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej. Był jednym z 91 filmów z całego świata ubiegających się o Oscara. Kolejnym etapem selekcji będzie wybór 5 filmów, które otrzymają nominacje do nagród Akademii. Zostaną one ogłoszone 13 stycznia 2020 roku w Hollywood.

Spośród filmów zagranicznych tegorocznymi faworytami są: czarna komedia z Korei Południowej „Parasite” oraz „Ból i Blask” hiszpańskiego reżysera Pedro Almodovara. Wśród 10 filmów na „krótkiej liście” jest także czeski obraz „Malowany Ptak” na podstawie książki Jerzego Kosińskiego.

Podczas przyszłorocznej ceremonii Oscarowej nie będzie kategorii „najlepszy film nieanglojęzyczny”. Została ona zmieniona na najlepszy film międzynarodowy. Ceremonia wręczenia nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej odbędzie się 9 lutego w Hollywood.
Relacja Marka Wałkuskiego (IAR).

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty