Radio SzczecinRadio Szczecin » Kultura

Złote Globy to najważniejsze wyróżnienia w świecie kina zaraz po Oscarach. źródło: https://www.goldenglobes.com/
Złote Globy to najważniejsze wyróżnienia w świecie kina zaraz po Oscarach. źródło: https://www.goldenglobes.com/
Filmy nawiązujące do przeszłości okazały się najlepsze podczas 77. ceremonii rozdania w Beverly Hills statuetek Złotych Globów. To najważniejsze wyróżnienia w świecie kina zaraz po Oscarach. Przyznaje je 100 członków Hollywoodzkiego Stowarzyszenia Prasy Zagranicznej.
Przed samą imprezą królował Netflix zdobył 17 nominacji. "Marriage story", "Dwóch papieży", "Dolemite is my name" oraz "Irlandczyk" - to były najczęściej nominowane obrazy.

Okazało się, że hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej pozostało przy tym, by docenić filmy kinowe.

W kategorii najlepszego dramatu wygrywa "1917", czyli historia o I wojnie światowej. Twórca tego filmu, Sam Mendes został również najlepszym reżyserem. Obraz ten na świecie dopiero wchodzi do szerokiej dystrybucji - skupia się na dwóch młodych żołnierzach znajdujących się na froncie.

– Chciałbym przede wszystkim podziękować mojemu dziadkowi. On zainspirował mnie do nakręcenia tego filmu. Był nastolatkiem, kiedy rozgrywały się te krwawe wydarzenia. Mam nadzieje, że nigdy się nie powtórzą – podkreślał Sam Mendes.

Wśród najlepszych komedii i musicali statuetkę zgarnęła produkcja Quentina Tarantino "Pewnego razu w Hollywood".

Nagrodę specjalną imienia reżysera Cecila B. DeMille’a za wybitny wkład w rozwój kultury i rozrywki otrzymał Tom Hanks. Z kolei Ellen DeGeneres została wyróżniona nagrodą imienia Carol Burnett za osiągnięcia telewizyjne.

Podczas rozdania Globów goście zawsze siedzą przy suto zastawionych stołach. Pierwszy raz w historii serwowano wyłącznie jedzenie wegetariańskie.

Niestety - w tym roku niedzielna ceremonia rozdania Złotych Globów nie miała polskich akcentów. Wśród produkcji zagranicznych uznania nie zdobył film Jana Komasy "Boże Ciało". Już za tydzień ma szansę - w kategorii najlepszej produkcji zagranicznej - znaleźć się w ostatecznej walce o Oscara bowiem w Los Angeles zostaną ogłoszone oscarowe nominacje.
Relacja Jana Pachlowskiego (Radio Szczecin)
Relacja Agaty Król (IAR)

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty