Radio SzczecinRadio Szczecin » Kultura

Bartosz Bielenia, odtwórca głównej roli w filmie "Boże Ciało" Jana Komasy. Fot. kadr z filmu.
Bartosz Bielenia, odtwórca głównej roli w filmie "Boże Ciało" Jana Komasy. Fot. kadr z filmu.
W Los Angeles w poniedziałek zostaną ogłoszone nominacje do nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej. Wśród faworytów do największej liczby Oscarów krytycy wymieniają filmy: "Irlandczyk”, "Pewnego razu w Hollywood” oraz "1917”. Szansę na nominację ma także polski obraz "Boże Ciało".
Film "Pewnego razu w Hollywood” otrzymał nagrody większości amerykańskich stowarzyszeń filmowych i najprawdopodobniej dostanie nominacje we wszystkich głównych kategoriach, w tym za najlepszy film, scenariusz, zdjęcia, za reżyserię dla Quentina Tarantino i w kategoriach aktorskich.

Wśród faworytów znajduje się także "Irlandczyk" Martina Scorsese oraz wojenna opowieść "1917", który to obraz zdobył niedawno Złote Globy za najlepszy dramat i za reżyserię.

Do nominacji w kategoriach aktorskich typowani są, m.in.: Charlize Theron, Scarlett Johanson, Leonardo di Caprio i Joaquin Phoenix.

W tym roku kategorię "Najlepszy film nieanglojęzyczny" zastąpiono kategorią "Najlepszy film międzynarodowy". Tu do faworytów należy czarna komedia z Korei Południowej "Parasite".

Wśród dziesięciu filmów zagranicznych, które znalazły na tzw. krótkiej liście są także "Boże Ciało" Jana Komasy, "Ból i Blask” Pedro Almodovara oraz czeski obraz "Malowany Ptak" na podstawie kontrowersyjnej powieści Jerzego Kosińskiego.

92. ceremonia wręczenia nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej odbędzie się 9 lutego w Hollywood.

Oscarowe nominacje zostaną ogłoszone wczesnym popołudniem polskiego czasu - po godz. 14.
Relacja Marka Wałkuskiego (IAR)

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty