Radio SzczecinRadio Szczecin » Kultura

Centrum Dialogu Przełomy przygotuje wystawy. Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Centrum Dialogu Przełomy przygotuje wystawy. Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
W tym roku będziemy obchodzić okrągłe rocznice bardzo ważnych wydarzeń dla Polski, w których brali też udział mieszkańcy Pomorza Zachodniego.
Między innymi 75. rocznicę przejęcia Pomorza Zachodniego przez administrację polską, 40-lecie strajków sierpniowych i 50-lecie wydarzeń grudniowych.

- Centrum Dialogu Przełomy przygotuje wystawy, obrazujące każde z tych wydarzeń - mówi Agnieszka Kuchcińska-Kurcz z "Przełomów". Wystawa o Sierpniu'80 będzie nosić tytuł "Jedno plemię". - Pierwsza wystawa sierpniowa ma mieć trochę charakter terapeutyczny, wstrząsowy. Bardzo zależy mi na tym, aby przypomnieć ludziom ten czas, kiedy byli jednością. Niezależnie od tego, czy dziś bardziej funkcjonuje to jako mit, czy taka była rzeczywistość, to jak rozmawiam ze świadkami historii, zostało w nich wspomnienie bycia wspólnotą.

Zobaczymy też ekspozycję poświęconą bohaterom wydarzeń grudniowych 1970 roku. - "Zło i przypadek", ponieważ to był straszny wstrząs, który w tym mieście przewrócił wszystko i nie tylko w mieście. Chcę też opowiedzieć trochę, jak wyglądało i czy wyglądałoby inaczej życie ludzi, którzy często przypadkiem znaleźli się w samym oku cyklonu.

Centrum Dialogu Przełomy przygotuje też ekspozycję "Moja Solidarność", na której zobaczymy pamiątki zebrane przez mieszkańców Szczecina z tego okresu. Przygotowywany też jest pokaz zdjęć z Instytutu Zachodniego w Poznaniu, gdzie zgromadzono fotografie naszego miasta z 1945 roku.
- Centrum Dialogu Przełomy przygotuje wystawy, obrazujące każde z tych wydarzeń - mówi Agnieszka Kuchcińska-Kurcz z "Przełomów".
Zobaczymy też ekspozycję poświęconą bohaterom wydarzeń grudniowych 1970 roku.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty