Radio SzczecinRadio Szczecin » Kultura

Nie żyje Romuald Lipko - wybitny kompozytor, muzyk Budki Suflera. źródło: https://www.facebook.com/budkasuflera/
Nie żyje Romuald Lipko - wybitny kompozytor, muzyk Budki Suflera. źródło: https://www.facebook.com/budkasuflera/
Nie żyje Romuald Lipko - wybitny kompozytor, muzyk Budki Suflera. O śmierci artysty poinformował zespół na swoim koncie facebookowym. Na znak żałoby po śmierci kompozytora prezydent Lublina, z którego pochodził Lipko, opuści do połowy masztu miejską flagę na Ratuszu.
"Dnia 6 lutego koło północy, po przegranej walce z nowotworem, odszedł Romuald Lipko, jeden z najwybitniejszych kompozytorów polskiej muzyki rozrywkowej końca XX i początku XXI w., współtwórca i kreator zespołu Budka Suflera, autor wielu wielkich polskich przebojów. Z ogromnym żalem i smutkiem zawiadamiają Rodzina i przyjaciele z zespołu Budka Suflera" - czytamy na stronie zespołu.

Przed lubelskim ratuszem zostało ustawione zdjęcie zmarłego artysty. W południe w czasie uroczystości opuszczania flagi Lublina trębacz odegra melodię „Cisza”, a chwilę potem jeden z najsłynniejszych utworów skomponowanych przez Romualda Lipko - „Jolka, Jolka pamiętasz”.

Romuald Lipko był kolegą szkolnym Krzysztofa Cugowskiego i najważniejszym kompozytorem Budki Suflera. Jest autorem takich przebojów jak: "Jolka, Jolka pamiętasz", czy "Jest taki samotny dom". Komponował też dla innych wokalistów. Współpracował z Anną Jantar - napisał "Nic nie może wiecznie trwać", Zdzisławą Sośnicką ("Aleja Gwiazd") czy Urszulą ("Dmuchawce latawce wiatr"). Pisał też piosenki dla Maryli Rodowicz i Ireny Santor.

W wywiadzie dla Polskiego Radia w lipcu 2018 roku wspominał, że "Nic nie może wiecznie trwać", piosenka, którą śpiewała Anna Jantar, była w pewnym sensie jego debiutem.

- To pierwsza piosenka, do której napisałem muzykę dla polskiej gwiazdy poza Budką - mówił muzyk.

To był też początek współpracy z Andrzejem Mogielnickim. Wspominał, że miał obawy, a to dlatego, że Anna Jantar była wówczas u szczytu kariery. Poprosiła Romualda Lipkę, żeby skomponował coś, co zmieni jej muzyczny wizerunek. Dlatego muzyk zanim napisał dla niej piosenki, był wcześniej na dwóch jej recitalach, aby podpatrzeć jak zachowuje się na scenie.

Muzyk mówił, że komponowanie przychodzi mu mimochodem. Kiedyś nosił ze sobą magnetofony taśmowe i na nie nagrywał dźwięki.

- Teraz technicznie jest łatwiej, bo w telefonie jest dyktafon - wyjaśniał. Nigdy nie zdarzyła mu się sytuacja, aby usiadł do fortepianu i przy instrumencie skomponował kilka piosenek naraz.

Jedenasta płyta Budki Suflera z kompozycjami Romualda Lipki "Nic nie boli, tak jak życie" w 1997 roku sprzedała się w ponad milionowym nakładzie.
Relacja Katarzyny Ingram (IAR)

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty