Radio SzczecinRadio Szczecin » Kultura

Max vov Sydow. Fot. www.wikipedia.org / Oneras
Max vov Sydow. Fot. www.wikipedia.org / Oneras
Na południu Francji w wieku 90. lat zmarł szwedzki aktor filmowy Max von Sydow. Poinformowała o tym jego żona Catherine von Sydow.
Max von Sydow był znany głównie z ról w filmach Ingmara Bergmana.

Był legendą światowej kinematografii. Niezapomniany w roli w filmie „Siódma pieczęć” Ingmara Bergmana, za którą reżyser na festiwalu w Cannes został wyróżniony nagrodą specjalną Jury. Następnie występował w licznych produkcjach amerykańskich, jak na przykład w „Egzorcyście” Williama Friedkina, w „Trzech dniach kondora” Sydneya Pollacka, grając także u Bertranda Tavernier, czy Stevena Spielberga. Ale nie zapominał o szwedzkim kinie. Był kultowym aktorem Ingmara Bergamana, grając w jego wielu filmach, w tym w słynnym obrazie - „Tam gdzie rosną poziomki”. Młodsi widzowie pamiętają go z roli w serialu „Gra o tron”.

Jego ojciec był etnologiem i profesorem islandzkiego - matka, baronowa Greta Rappe - nauczycielką. Już w szkole wraz z grupą kolegów stworzył pierwszy teatr amatorski. Catherinie von Sydow, francuska producentka i dokumentalistka, żona aktora, nie kryła w liście do tygodnika Paris Match, w którym informowała o śmierci aktora o ogromnym smutku i bólu z powodu jego odejścia. Max von Sydow osiadł na południu Francji, w Prowansji. W 2002 roku otrzymał francuskie obywatelstwo, a w 2011 został odznaczony Legią Honorową.
Relacja Marka Brzezińskiego (IAR).

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty