Radio SzczecinRadio Szczecin » Kultura

Mat. Muzeum Historii Polski
Muzeum Historii Polski udostępniło w internecie animację poświęconą Marianowi Walentynowiczowi. Był rysownikiem. Spod jego ołówka wyszły postaci między innymi Koziołka Matołka i małpki Fiki-Miki.
W czasie II wojny światowej służył w 1. Dywizji Pancernej dowodzonej przez generała Stanisława Maczka. Film w reżyserii Agaty Mianowskiej "Marian na wojnie. Animowana historia Mariana Walentynowicza" można oglądać na muzealnym kanale YouTube.

Pomysłodawca filmu i twórca scenariusza Wojciech Kalwat z Muzeum Historii Polski wyjaśnia, że właśnie wojenne losy Mariana Walentynowicza zainspirowały go do wymyślenia tej animacji. Dodaje, że film pokazuje również inne oblicze wojny.

Po zakończeniu walk Marian Walentynowicz wrócił do komunistycznej Polski. Jego dowódca generał Stanisław Maczek i wielu jego kolegów pozostało na emigracji.

- Historia Mariana Walentynowicza, jego dowódcy i jego kolegów ukazuje złożoność polskich losów w czasie II wojny światowej. Dlatego Muzeum Historii Polski zdecydowało się na wyprodukowanie tej animacji - mówi dyrektor Muzeum Robert Kostro.

Marian Walentynowicz zmarł w 1967 w Warszawie.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty