Radio SzczecinRadio Szczecin » Kultura

Fot. twitter.com/mkidn_gov_pl
Fot. twitter.com/mkidn_gov_pl
Obraz Jacka Malczewskiego "Przy fortepianie" po blisko 80 latach wrócił do Muzeum Narodowego w Warszawie. To kolejna polska strata wojenna, której restytucja zakończyła się sukcesem.
- To wielki dzień dla muzeum - podkreślił podczas uroczystego przekazania dzieła p.o. dyrektora Muzeum Narodowego w Warszawie Łukasz Gaweł i dodał, że odzyskane dzieło uzupełni kolekcję obrazów Jacka Malczewskiego znajdującą się w Muzeum Narodowym w Warszawie.

Losy dzieła pozostawały nieznane do listopada 2019 roku, kiedy to Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zostało poinformowane przez Muzeum Narodowe w Warszawie, że obraz został wystawiony na sprzedaż w domu aukcyjnym Roseberys w Londynie. W wyniku negocjacji prowadzonych przez ministerstwo bezpośrednio z dotychczasowym posiadaczem Kevinem McCormackiem, podjął on decyzję o dobrowolnym i bezwarunkowym zwrocie obrazu do Polski.

To pierwszy odzyskany obraz tego artysty. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego nadal poszukuje ponad 70 obrazów autorstwa Jacka Malczewskiego będących polskimi stratami wojennymi. Najbardziej znane to: "Autoportret" , "Portret Juliusza Hermana i dr Brzezińskiego", czy "Portret Xawerego Branickiego".

Podczas uroczystości w Muzeum Narodowym wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński podkreślił, że w jego resorcie prowadzonych jest obecnie 80 postępowań restytucyjnych i w najbliższym czasie kolejne dzieła wrócą do Polski.
Relacja Agaty Woźniak (IAR).

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty