Radio SzczecinRadio Szczecin » Kultura

Fot. Muzuem Narodowe w Szczecinie
Fot. Muzuem Narodowe w Szczecinie
Fot. Muzuem Narodowe w Szczecinie
Fot. Muzuem Narodowe w Szczecinie
Dwa ważne obrazy zostają w Szczecinie poinformowało Muzeum Narodowe w Szczecinie. Chodzi o "Handlarzy ryb" Augusta Ludwiga Mosta oraz "Szczecin. Widok portu od strony Duńczycy i panorama miasta" pędzla słynnego na przełomie XIX i XX wieku monogramisty J.R.
To efekt negocjacji przedstawicieli Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Narodowego w Szczecinie z właścicielem płócien - mBankiem.

Bank przekazał te dzieła 20 lat temu do Szczecina w formie depozytu. Na początku czerwca władze muzeum poinformowały, że bank chce odzyskać obrazy i je sprzedać.

- Dzieła stały się niezwykle ważnym elementem stałych wystaw w Muzeum Narodowym w Szczecinie, Muzeum Historii Szczecina w Ratuszu Staromiejskim. Obecnie, decyzją zarządu banku, oba obrazy mają zostać wystawione na sprzedaż w jednym z warszawskich domów aukcyjnych - mówił wtedy Daniel Źródlewski, rzecznik prasowy placówki.

Udało się jednak dojść do porozumienia. Dzieła zostały zakupione przez Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Narodowego w Szczecinie i będą nadal prezentowane publicznie w Muzeum Narodowym w Szczecinie. Sprzedaż odbyła się bez aukcji. Środki na zakup pochodzą wyłącznie z darowizn społecznych.
Relacja Joanny Gralki.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty