Radio SzczecinRadio Szczecin » Kultura

- Bardzo miło mi, że dostałem zaproszenie, bo grać dla publiczności z miasta, w którym się urodziłem i wychowałem, to jest szczególnej rangi koncert - stwierdził Presseisen. Fot. Jan Olczak
- Bardzo miło mi, że dostałem zaproszenie, bo grać dla publiczności z miasta, w którym się urodziłem i wychowałem, to jest szczególnej rangi koncert - stwierdził Presseisen. Fot. Jan Olczak
Filip Presseisen, jeden z najbardziej utalentowanych w Europie organistów oraz improwizatorów młodego pokolenia zagra w sobotę w Bazylice Archikatedralnej pw. św. Jakuba Apostoła w ramach 13. Międzynarodowego Festiwalu Organowego w Szczecinie.
- Bardzo miło mi, że dostałem zaproszenie, bo grać dla publiczności z miasta, w którym się urodziłem i wychowałem, to jest szczególnej rangi koncert - stwierdził Presseisen.

Artysta jest laureatem niezliczonej liczby międzynarodowych konkursów organowych i improwizatorskich oraz Centrum Edukacji Artystycznej na napisanie programu nauczania przedmiotu "organy", który stał się modelem w szkołach muzycznych w Polsce.

Jest członkiem prestiżowych Baltisches Orgel Centrum, Archidiecezjalnej Komisji Muzyki Kościelnej w Krakowie, Polskiego Towarzystwa Bachowskiego oraz międzynarodowej grupy Bach-Societät, a także wykładowcą Międzyuczelnianego Instytutu Muzyki Kościelnej w Krakowie.

Na jego program koncertowy składa się wiele kompozycji niemal ze wszystkich epok.

- W dzisiejszym koncercie chciałbym pokazać dwa opracowania na temat pieśni „Vater Unser” Johanna Ulricha Steigledera - toccatę będącą ostatnią wariacją z najdłuższych, jakie zostały skomponowane na instrument klawiszowy w historii muzyki, natomiast zakończę znaną Toccatą i fugą d-moll Johanna Sebastiana Bacha - powiedział Presseisen.

Podczas sobotniego wieczoru zorganizowanego w pełnym reżimie sanitarnym, wystąpi również zespół kameralny „Karłowicz Ensemble”.

Początek koncertu o godzinie 20. Wstęp wolny.
Relacja Doroty Zamolskiej

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty