Radio SzczecinRadio Szczecin » Kultura
reklama
argum.eu

Afisz premiery płyty Symfonii h-moll op. 24 "Polonia" Ignacego Jana Paderewskiego. Fot. Materiały prasowe.
Afisz premiery płyty Symfonii h-moll op. 24 "Polonia" Ignacego Jana Paderewskiego. Fot. Materiały prasowe.
Obchody 75-lecia Radia Szczecin uświetniła w środę, 28 października
2020 roku w studiu S-1 im. Jana Szyrockiego światowa premiera płyty kompaktowej z Symfonią h-moll op. 24 „Polonia" Ignacego Jana Paderewskiego.
Inicjatorami nagrania albumu byli Wolodymyr Sywohip - dyrektor Lwowskiej Filharmonii Narodowej, Anna i Jan Koprowiczowie oraz Bohdan Boguszewski. Longplay wydała ceniona na świecie firma fonograficzna DUX. Wydarzenie zorganizowano także z okazji 160. rocznicy urodzin Paderewskiego.

Praca nad krążkiem trwała trzy lata, a monumentalnym utworem dyrygował Bohdan Boguszewski.

- Nagraliśmy to dzieło z wybitną orkiestrą Lwowskiej Narodowej Filharmonii. Jestem wzruszony tym faktem, ponieważ było to moje 10. nagranie i premiera tej płyty odbyła się w Radiu Szczecin, co potęguje rangę tego wydarzenia - powiedział Boguszewski.

Pierwsze wykonanie Symfonii „Polonia" przed polską publicznością, odbyło się we Lwowie w obecności Ignacego Jana Paderewskiego dokładnie 110 lat temu. Uroczystość w Radiu Szczecin uświetniła m.in. jego Sonata fortepianowa es-moll op. 21 w wykonaniu Sławomira Wilka.

- Jestem ogromnie szczęśliwy i zaszczycony, że zostałem zaproszony na koncert. Tak wspaniała okazja, jak 75-lecie Radia Szczecin, z którym jestem związany od dziecka, bo jeszcze z Chórem „Belcanto". Byłem stałym bywalcem w radiu i zawsze to była dla mnie wielka nobilitacja - stwierdził Wilk.

W programie wieczoru znalazł się także ciekawy wykład pt. „Ignacy Jan Paderewski 1860-1941", który wygłosił Mariusz Olczak - dyrektor Archiwum Akt Nowych w Warszawie.
Relacja Doroty Zamolskiej.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty