Radio SzczecinRadio Szczecin » Kultura

Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński zdecydował o wstrzymaniu wypłat z Funduszu Wsparcia Kultury i ponownej weryfikacji listy jego beneficjentów. Decyzja ma związek z wątpliwościami, które pojawiły się wokół finansowania przekazanego artystom w ramach walki z gospodarczymi skutkami epidemii koronawirusa.
MKiDN wyjaśnia w oświadczeniu, że "rekompensaty za straty spowodowane pandemicznym zamknięciem instytucji i działalności gospodarczej w kulturze obejmują do 50 procent udokumentowanych strat - pomniejszonych o wcześniej otrzymane wsparcie antycovidowe - w okresie od marca do grudnia 2020 roku". Pieniądze są więc rekompensatą dla artystów za niemal roczne wstrzymanie działalności i wspierają "ważny sektor polskiej gospodarki" w obliczu bankructwa.

Resort podkreśla, że działalność artystyczną zawieszono jako pierwszą, a zostanie przywrócona jako jedna z ostatnich. "Dzięki środkom z Funduszu Wsparcia Kultury, firmy i instytucje - a nie celebryci - będą mogły przetrwać także na początku przyszłego roku, do czasu pojawienia się szczepionki i odmrożenia gospodarki" - podkreśla Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Resort dodaje również, że dzięki Funduszowi ratuje tysiące miejsc pracy, a mechanizm jest pierwszym programem finansowym, którego celem jest wsparcie sektora kultury.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty