Radio SzczecinRadio Szczecin » Kultura

Krzysztof Lenczowski Trio. Fot. Jakub Słabek
Krzysztof Lenczowski Trio. Fot. Jakub Słabek
Krzysztof Lenczowski – wiolonczelista. Fot. Jakub Słabek
Krzysztof Lenczowski – wiolonczelista. Fot. Jakub Słabek
Kajetan Galas – organy Hammonda. Fot. Jakub Słabek
Kajetan Galas – organy Hammonda. Fot. Jakub Słabek
Bartosz Staromiejski – perkusista. Fot. Jakub Słabek
Bartosz Staromiejski – perkusista. Fot. Jakub Słabek
5. Okładka płyty „Lost Journey”. Fot. Materiały prasowe
5. Okładka płyty „Lost Journey”. Fot. Materiały prasowe
Album „Lost Journey” jeszcze nie ukazał się w sprzedaży, a już zyskał miano jednego z najciekawszych krążków jazzowych.
Zarejestrował go laureat niezliczonej liczby nagród, m.in. trzech „Fryderyków”, wiolonczelista, gitarzysta i kompozytor Krzysztof Lenczowski, znany przede wszystkim ze światowej sławy zespołu „Atom String Quartet”.

- Bezpośrednim impulsem do powstania albumu były skutki pandemii koronawirusa. Wiosną przeczytałem m.in. książkę „Bieguni” Olgi Tokarczuk - powiedział Krzysztof Lenczowski.

- I jak czytałem książkę o podróżowaniu, kiedy byłem zamknięty w domu, to nagle poczułem się bardzo zniewolony i postanowiłem w sposób twórczy przelać to na moje kompozycje. I powstała płyta „Lost Journey”. Nawet tytuły mają nawiązania do podróżowania, bo jest m.in. „Bonsai Tree”, „Azja zachodnia” i tak dalej - dodał muzyk.

- Na krążku znalazło się 10 moich kompozycji utrzymanych w stylistyce europejskiej muzyki improwizowanej, które nagrałem z Kajetanem Galasem uznanym w ankiecie krytyków Jazz Top 2020 „Jazz Forum” za najlepszego w Polsce muzyka grającego na organach Hammonda (po 40-latach zdetronizował Wojciecha Karolaka) oraz z doskonałym perkusistą Bartoszem Staromiejskim - uzupełnił artysta.

- Jako twórca nie mam wpływu na to, do jak szerokiego grona odbiorców trafi ta muzyka, ale jestem przekonany, że jest to na tyle ciekawa propozycja, że sięgnie po nią duże grono słuchaczy - podsumował Lenczowski.

Więcej o płycie „Lost Journey” Krzysztofa Lenczowskiego wydanej przez Lydian Series, w niedzielnym (15.02.2021) magazynie „Trochę kultury” Radia Szczecin po godzinie 14.
Relacja Doroty Zamolskiej

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Archiwum informacji

poniedziałek01wtorek02środa03czwartek04piątek05sobota06niedziela07poniedziałek08wtorek09środa10czwartek11piątek12sobota13niedziela14poniedziałek15wtorek16środa17czwartek18piątek19sobota20niedziela21poniedziałek22wtorek23środa24czwartek25piątek26sobota27niedziela28poniedziałek29wtorek30środa31czwartek01piątek02sobota03niedziela04

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty