Radio SzczecinRadio Szczecin » Kultura

Profesor Marek Jasiński – kompozytor. Fot. Andrzej Wontor.
Profesor Marek Jasiński – kompozytor. Fot. Andrzej Wontor.
Fundacja Camerata Stargard otrzymała dofinansowanie Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu z programu Muzyka na zorganizowanie Pierwszego Międzynarodowego Festiwalu im. Profesora Marka Jasińskiego „Przestrzeń dźwięku”.
Kompozytor zmarł nagle w Rumunii, reprezentując tam Akademię Muzyczną w Bydgoszczy, w której piastował funkcję dziekana Wydziału Kompozycji i Teorii Muzyki.

Minęła już ponad dekada od Jego śmierci i Jego twórczości grozi zapomnienie - powiedział Szymon Wyrzykowski, dyrektor artystyczny Festiwalu.

- To jest twórczość bardzo wytrawna, wybitna, jednak wymagająca aktywności, w związku z czym trzeba słuchacza do tej twórczości doprowadzić. Dlatego powstanie Festiwalu imienia Profesora Marka Jasińskiego, to już nawet nie jest kwestia czasu, to jest nasz obowiązek - uzupełnił Wyrzykowski.

Był cenionym pedagogiem i twórcą muzyki wokalnej oraz instrumentalnej nagradzanej na całym świecie, stąd wykonawcami Jego muzyki będą najlepsi artyści z Polski i zagranicy - dodała Iwona Charkiewicz, dyrektor kreatywny Festiwalu.

- Sięgał do utworów Johanna Sebastian Bacha oraz Fryderyka Chopina i zawsze mówił, że to są Jego ukochani kompozytorzy. Ta muzyka jest pełna dobrego ducha. Zawsze się kończy pozytywnie, zawsze się kończy w tonacji durowej, nawet jak coś jest smutne, to potem się wszystko się rozwiązuje, że będzie dobrze - podsumowała Iwona Charkiewicz.

- Przyznane dofinansowanie z Ministerstwa w wysokości 84 600 złotych, pozwoliło na powołanie Festiwalu w rodzinnym Stargardzie kompozytora. Wydarzenie ma otworzyć furtkę do corocznego organizowania go w różnej formule, z różną muzyką, nie tylko Marka Jasińskiego. Będzie trwało od 10 do 12 września 2021 roku - zapewnił Grzegorz Konopczyński, dyrektor Festiwalu.

Marek Jasiński - kompozytor, pedagog, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu na Wydziale Teorii, Dyrygentury i Kompozycji w klasie prof. Andrzeja Koszewskiego, profesor Akademii Muzycznych w Poznaniu i Bydgoszczy. Pełnił funkcję prodziekana na Wydziale Pedagogiki Instrumentalnej w szczecińskiej Filii Akademii Muzycznej w Poznaniu oraz kierownika Filii, a także dziekana Wydziału Kompozycji i Teorii Muzyki Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Zasiadał w jury międzynarodowych festiwali oraz konkursów kompozytorskich w kraju i za granicą, współorganizował m.in. cykl koncertów w Meklemburgu, był także współzałożycielem i prezesem Pomorskiego Stowarzyszenia Instrumentalistów „Academia” oraz współpomysłodawcą Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „Sacrum Non Profanum”.

Kompozycje Marka Jasińskiego były prezentowane na najbardziej prestiżowych festiwalach na całym świecie, m.in. w Argentynie, Australii, Izraelu, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Japonii, Szwajcarii, Francji, Watykanie, Danii, Niemczech i Stanach Zjednoczonych. Wiele z nich zostało zarejestrowanych przez renomowane wytwórnie fonograficzne oraz publikowanych przez czołowe oficyny wydawnicze.

Otrzymał niezliczoną liczbę nagród. Na Festiwalu PRIX ITALIA we włoskiej Weronie, najstarszym i najbardziej prestiżowym konkursie radiowo-telewizyjno-internetowym, odpowiedniku filmowego Oskara, pośród biorących w nim udział twórców z ponad 40 krajów świata, był nominowany w kategorii „Najlepszy polski utwór muzyczny” za Symfonię „In Principio” napisaną na zmówienie Polskiego Radia Szczecin i wydaną na płycie przez tę Rozgłośnię. Uhonorowano Go również m.in. Zachodniopomorskim Noblem oraz nagrodami: Artystyczną Miasta Szczecin, Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, św. Brata Alberta, Honorową Prezydenta Miasta Szczecin w uznaniu wybitnych osiągnięć kompozytorskich i pedagogicznych, Komisji Edukacji Narodowej, a także Medalem „Gloria Artis”.

Marek Jasiński urodził się 10 września 1949 roku w Stargardzie Szczecińskim, zmarł nagle 15 lutego 2010 roku w Cluj-Napoca w Rumunii podczas zajęć prowadzonych w ramach Europejskiego Programu FABREC, reprezentując Akademię Muzyczną im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy.
Relacja Doroty Zamolskiej [Radio Szczecin]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty