Radio SzczecinRadio Szczecin » Kultura

Kwintet Smyczkowy Mariusza Patyry. Fot. Dariusz Gorajski
Kwintet Smyczkowy Mariusza Patyry. Fot. Dariusz Gorajski
Mariusz Patyra - jeden z najwybitniejszych skrzypków zagra w poniedziałek w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. To pierwszy polski wiolinista, który wygrał prestiżowy Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Niccolò Paganiniego w Genui.
Do Szczecina przyjechałem ze swoim zespołem, z którym koncertuję na całym świecie - powiedział Mariusz Patyra.

- Ja właściwie grając z moim kwintetem spełniam swoje marzenia bycia wirtuozem i grania tego, co czuję całym sobą. Także ten wybór instrumentów nie jest przypadkowy - dodał Patyra.

Przedstawimy kompozycje z naszej najnowszej płyty pt. „No. 24”, która odnosi się do najsłynniejszego i najtrudniejszego utworu na skrzypce solo w historii muzyki: „Kaprysu” nr 24 op. 1 Niccolò Paganiniego - powiedziała Kinga Politowska, skrzypaczka kwintetu.

- Zagramy utwory m.in. Niccolò Paganiniego, Zoltána Kodály'a, Fritza Kreislera, a także Francesco Bacciniego. Są to dzieła dla większości znane i lubiane. Wywołują one niesamowite emocje, zarówno w nas, jak i w naszych słuchaczach. Są bardzo charakterystyczne dla kompozytorów, których wymieniłam - podsumowała Politowska.

Bezpłatna transmisja koncertu będzie udostępniona o godzinie 19 w serwisach YouTube i Facebook Filharmonii w Szczecinie.

Kwintet Mariusza Patyry tworzą:
Mariusz Patyra (skrzypce), Paulina Burczyńska (skrzypce), Kinga Politowska (skrzypce), Anastazja Ziemkowska (altówka) Klaudia Marzec (wiolonczela) i Piotr Mocarski (kontrabas)

Program koncertu:
Niccolò Paganini - Capriccio nr 24 op. 1
Niccolò Paganini - Cantabile op. 17
Zoltán Kodály - Tańce z Kalo
Josef Suk - Píseň lásky (Pieśń miłości) z op. 7
Fritz Kreisler - Caprice viennois op. 2
Manuel Ponce - Estrellita (ar. Jascha Heifetz)
Grigoraș Dinicu - Hora staccato (ar. Jascha Heifetz)
Antonin Dvořak - Humoreska
Fryderyk Chopin - Nokturn cis-moll
Relacja Doroty Zamolskiej.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Archiwum informacji

poniedziałek26wtorek27środa28czwartek29piątek30sobota31niedziela01poniedziałek02wtorek03środa04czwartek05piątek06sobota07niedziela08poniedziałek09wtorek10środa11czwartek12piątek13sobota14niedziela15poniedziałek16wtorek17środa18czwartek19piątek20sobota21niedziela22poniedziałek23wtorek24środa25czwartek26piątek27sobota28niedziela29poniedziałek30wtorek31środa01czwartek02piątek03sobota04niedziela05

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty