Radio SzczecinRadio Szczecin » Kultura
Autopromocja
Zobacz
Reklama
Zobacz
Reklama
Zobacz

Recital rozpocząłem Preludiami z opusu 28 Fryderyka Chopina - powiedział Tymon Chruściel. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Recital rozpocząłem Preludiami z opusu 28 Fryderyka Chopina - powiedział Tymon Chruściel. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Długimi brawami nagradzano w sobotę w Willi Lentza 18-letniego Tymona Chruściela ze Szczecina.
Laureat wielu ogólnopolskich oraz międzynarodowych konkursów pianistycznych w kraju i zagranicą wystąpił w ramach cyklicznych koncertów Willi pod tytułem "Juvenum Hortus" i "Chopin w Willi Lentza".

Recital rozpocząłem Preludiami z opusu 28 Fryderyka Chopina – powiedział Tymon Chruściel.

- Najtrudniejszą rzeczą, jaka wielu pianistom sprawia kłopot jest umiejętność wykonania dzieł Fryderyka z odpowiednim wyrazem. Jest wielu pianistów, którzy przysłowiowo nie trafiają w cel. Wydaje mi się, że przez lata pracy nad kompozycjami Chopina zbliżyłem się w znacznym stopniu do tej prawidłowej wersji wykonania jego utworów – dodał pianista.

Wybitnie utalentowany muzyk zachwycił także publiczność wykonaniem utworów francuskich impresjonistów, Claude’a Debussy’ego i Maurice’a Ravela.

- Impresjonizm - to rewolucja w użyciu środków wyrazu, w posługiwaniu się elementami dzieła, tudzież rozbicie systemu dur-moll. Zmianie uległa przede wszystkim harmonika i wyłamanie się z dotychczas panujących ram harmonicznych. Są to dzieła szczególne i dlatego trafiają do mnie w sposób, w który nie trafia żadna inna muzyka – podsumował Chruściel.

Artysta zagrał na bis miniaturę Béli Bartóka z Albumu "Dla dzieci" oraz własną "Fantazję na fortepian".

Koncert prowadził prof. Szymon Wyrzykowski.
Relacja Doroty Zamolskiej (Radio Szczecin)

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Autopromocja
Zobacz
Reklama
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty