Radio SzczecinRadio Szczecin » Kultura

Werdykt ogłoszono w czwartek w Filharmonii Narodowej w Warszawie. źródło: https://www.facebook.com/groups/285742763004574
Werdykt ogłoszono w czwartek w Filharmonii Narodowej w Warszawie. źródło: https://www.facebook.com/groups/285742763004574
Do kolejnego etapu zmagań pianistów z całego świata jury zakwalifikowało 45 uczestników z 14 krajów. Werdykt ogłoszono w czwartek w Filharmonii Narodowej w Warszawie.
Przewodnicząca jury, Katarzyna Popowa-Zydroń podkreśliła, że poziom konkursu jest bardzo wysoki.

- Jury miało bardzo dużo pracy i musiało podjąć wiele trudnych decyzji - mówiła.

Jej zdaniem, przełożenie Konkursu o rok sprawiło, że uczestnicy podczas pandemii zdobyli nowe doświadczenia życiowe i mieli dodatkowy czas na pracę.

- Pianiści prezentowali zupełnie niezwykły poziom - zaznaczyła.

Wśród Polaków zakwalifikowanych do drugiego etapu znaleźli się: Piotr Alexewicz, Adam Kałduński, Mateusz Krzyżowski, Jakub Kuszlik, Szymon Nehring, Viet Trung Nguyen reprezentujący Wietnam i Polskę, Kamil Pacholec, Marcin Wieczorek, Andrzej Wierciński.

Ponadto w kolejnej rundzie wysłuchamy ośmiu pianistów z Japonii, siedmiu z Chin i pięciu z Włoch.

Uczestnicy staną przed wyzwaniem zagrania 30-40 minutowego recitalu, obowiązkowo uwzględniającego w programie m.in. wybrany walc i polonez.

Do Konkursu zakwalifikowano 87 pianistów z 18 krajów, w tym 16 Polaków.

Uczestników trzeciego etapu poznamy 12 października, finalistów 16 października, a zwycięzcę Konkursu - 20 października. Otrzyma on złoty medal i nagrodę wysokości 40 tysięcy euro. Polskie Radio ufundowało nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie mazurków. Wyróżnienie to przyznawane jest przez publicznego nadawcę od pierwszego konkursu - w 1927 roku.

Całość Konkursu transmituje Program Drugi Polskiego Radia - współorganizator wydarzenia. Specjalne pasma poświęcone konkursowi przygotowały wszystkie programy Polskiego Radia, a audycje można znaleźć w specjalnym serwisie multimedialnym.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty