Radio SzczecinRadio Szczecin » Kultura

Realizacja: Wojciech Ochrymiuk [Radio Szczecin]
Kompozycje Felixa Mendelssohna Bartholdy'ego, Georga Friedricha Händla i słynne tematy filmowe zabrzmiały w niedzielę w kościele św. Ducha w Szczcinie-Zdrojach.
To w ramach popularnego cyklu Koncertów Grünebergowskich.

Z programem pod tytułem „Igraszki Lema na temat Chopina” wystąpił urodzony w Szczecinie organista Filip Presseisen zaliczany do grona najwybitniejszych organistów młodego pokolenia w Europie. Artysta przedstawił własne improwizacje dotyczące rysunków tworzonych w 1949 roku przez Stanisława Lema jako żartobliwy komentarz do konkursu na pomnik wielkiego kompozytora ogłoszony w Krakowie z okazji Roku Chopinowskiego.

- Były to improwizacje, które łączyły muzykę Chopina z twórczością Lema. Wiemy z zapisów Lema, że muzyka organowa znaczyła dla niego bardzo dużo i w wielu jego powieściach mieliśmy nawiązanie do muzyki, więc mieliśmy już w jakiś sposób połączenia tych dwóch tematów - powiedział Presseisen.

Podczas koncertu zorganizowanego w ramach obchodów setnej rocznicy urodzin Stanisława Lema zagrał również zespół Srebrzyści akordeoniści tworzony przez Kazimierza Czapiewskiego, Czesława Lewickiego i Zbigniewa Kuleszę.

- Jest to nasza wielka pasja. My się bawimy tymi akordeonami i przynoszą nam wiele radości. No a dzisiejszy koncert był takim zwieńczeniem naszych wysiłków. Także dziękujemy publiczności, która nas bardzo serdecznie przyjęła. Jesteśmy bardzo zadowoleni - podsumował Kulesza.

W kolejnym Koncercie Grünebergowskim współfinansowanym przez Miasto Szczecin wystąpią Chór Don Diri Don pod dyrekcją prof. Dariusza Dyczewskiego i organista Jakub Stefek.
Relacja Doroty Zamolskiej [Radio Szczecin]
Filip Presseisen – organista. Fot. Jan Olczak
Filip Presseisen – organista. Fot. Jan Olczak

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Archiwum informacji

poniedziałek26wtorek27środa28czwartek29piątek30sobota01niedziela02poniedziałek03wtorek04środa05czwartek06piątek07sobota08niedziela09poniedziałek10wtorek11środa12czwartek13piątek14sobota15niedziela16poniedziałek17wtorek18środa19czwartek20piątek21sobota22niedziela23poniedziałek24wtorek25środa26czwartek27piątek28sobota29niedziela30poniedziałek31wtorek01środa02czwartek03piątek04sobota05niedziela06

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty