Radio SzczecinRadio Szczecin » Kultura

Andrzej Wierciński – pianista. Fot. Darek Golik / NiFC
Andrzej Wierciński – pianista. Fot. Darek Golik / NiFC
W Filharmonii Narodowej w Warszawie pianiści prezentują się w ramach przesłuchań trzeciego etapu Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego imienia Fryderyka Chopina.
Jury zakwalifikowało do niego 23 uczestników z 11 krajów, w tym sześciu Polaków.

Muzykolog i krytyk muzyczny Jan Popis podkreśla, że poziom tegorocznego konkursu jest bardzo wysoki.

Wśród Polaków zakwalifikowanych do trzeciego etapu znaleźli się: Piotr Alexewicz, Mateusz Krzyżowski, Jakub Kuszlik, Kamil Pacholec, Szymon Nehring i Andrzej Wierciński.

Ponadto w kolejnej rundzie usłyszymy 5 pianistów z Japonii, 3 z Włoch, 2 z Kanady, a także reprezentantów Rosji i Korei Południowej.

Nazwiska finalistów poznamy w sobotę 16 października, a zwycięzcę Konkursu - 20 października. Otrzyma on złoty medal i nagrodę w wysokości 40 tysięcy euro. Polskie Radio ufundowało nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie mazurków. Wyróżnienie to przyznawane jest przez publicznego nadawcę od pierwszego konkursu - w 1927 roku.

Całość Konkursu transmituje Program Drugi Polskiego Radia - współorganizator wydarzenia. Specjalne pasma poświęcone konkursowi przygotowały wszystkie programy Polskiego Radia, a audycje można znaleźć w specjalnym serwisie multimedialnym. Polskie Radio jest patronem medialnym wydarzenia.
Muzykolog i krytyk muzyczny Jan Popis podkreśla, że poziom tegorocznego konkursu jest bardzo wysoki.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty