Radio SzczecinRadio Szczecin » Kultura

Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Rafał Podraza odebrał w piątek wieczorem z rąk Mieczysława Jureckiego Kryształowe pióro, nagrodę Związku Autorów i Kompozytorów ZAKR.
Jurecki - basista, gitarzysta, kompozytor, od lat związany z Budką Suflera, osobiście przyjechał wręczyć nagrodę za "publicystyczną promocję twórców i wykonawców polskiej piosenki". Uroczystość odbyła się podczas spotkania z Podrazą poświęconego 80. rocznicy
urodzin Heleny Majdaniec.

Dzięki Podrazie pamiętamy o wielu wybitnych twórcach - mówił podczas wręczania
nagrody Mieczysław Jurecki. - Warto było tu przyjechać, żeby posłuchać tych opowieści. Dla mnie to zaszczyt, że w imieniu Związku Polskich Autorów i Kompozytorów mogłem wręczyć tą nagrodę.

Rafał Podraza od lat wydaje książki poświęcone twórczości muzycznej polskich piosenkarzy, między innymi o Helenie Majdaniec, Annie Jantar czy autorze tekstów Januszu Kondratowiczu. Od blisko 6 lat w ogólnopolskim tygodniku opisuje "Historię jednej piosenki".

- Chętnie odnajduję zaskakujące historie piosenek - mówi Podraza. - Jedną z nich niewątpliwie skrywa piosenka "Sex appeal", którą śpiewał Eugeniusz Bodo. Zawsze byłem przekonany, że to była forma muzycznego żartu. Dowiedziałem się, że to była piosenka dedykowana przyjaciółce Bodo - Zuli Pogorzelskiej, gdyż ona nie mogła już wykonać tej piosenki w filmie, ponieważ zmarła. Bodo szukał następczyni, ale nie znalazł, więc sam zaczął chodzić na kursy tańca, podglądać kobiety i w końcu wystąpił jako gwiazda w filmie.

Wiele z tych historii ukaże się w osobnej książce, nad którą Rafał Podraza właśnie pracuje.
Dzięki Podrazie pamiętamy o wielu wybitnych twórcach - mówił podczas wręczania nagrody Mieczysław Jurecki.
- Chętnie odnajduję zaskakujące historie piosenek - mówi Podraza.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Archiwum informacji

poniedziałek26wtorek27środa28czwartek29piątek30sobota01niedziela02poniedziałek03wtorek04środa05czwartek06piątek07sobota08niedziela09poniedziałek10wtorek11środa12czwartek13piątek14sobota15niedziela16poniedziałek17wtorek18środa19czwartek20piątek21sobota22niedziela23poniedziałek24wtorek25środa26czwartek27piątek28sobota29niedziela30poniedziałek31wtorek01środa02czwartek03piątek04sobota05niedziela06

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty