Radio SzczecinRadio Szczecin » Kultura

Miłosz Wośko – pianista, kompozytor, aranżer (od lewej) i Mateusz Nagórski – wokalista, gitarzysta z Orkiestrą Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza. Fot. Filharmonia w Szczecinie
Miłosz Wośko – pianista, kompozytor, aranżer (od lewej) i Mateusz Nagórski – wokalista, gitarzysta z Orkiestrą Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza. Fot. Filharmonia w Szczecinie
Dwoma bisami i owacjami na stojąco zakończył się wczoraj w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie koncert piosenek o wolności Jacka Kaczmarskiego. Wieczór zorganizowano z okazji 51. rocznicy wydarzeń Grudnia’70.
Znane utwory kultowego poety kojarzonego z etosem pierwszej „Solidarności”, takie jak między innymi „Mury”, „Bajka”, „Pochodnie”, „Powódź”, „Rycerze Okrągłego Stołu”, „Wojna postu z karnawałem”, „I raz i dwa”, „Nasza klasa”, „Szklana góra”, „Lament Tytana” oraz „Przypowieść na własne czterdzieste czwarte urodziny", śpiewał i grał na gitarze Mateusz Nagórski postrzegany niemal jako kopia Jacka Kaczmarskiego.

- Ja się często mierzę oczywiście z takimi wrażeniami ze strony publiczności, że wyglądam, poruszam się, śpiewam i zachowuję się, jak Jacek, natomiast ja myślę, że to jest kwestia kanonu, w który ja po prostu wierzę. Jacek był twórcą przetwarzającym innych i też wierzył w budowanie czegoś nowego na bazie czegoś co już było - dodał Nagórski.

Muzykę Jacka Kaczmarskiego zaaranżował szczeciński kompozytor i pianista Miłosz Wośko.

- Program jest napisany z wiodącą rolą skrzypiec, których koncertmistrzem był Paweł Maślanka oraz wiolonczeli, które prowadził Tomasz Szczęsny. Ci muzycy mieli dużą odpowiedzialność prowadzenia bardzo gęstych, intensywnych i ekspresyjnych partii, żeby cały czas ta opowieść była żywa. No i z tego udało im się oraz orkiestrze bardzo pięknie wywiązać - podsumował Wośko.

Koncert pod tytułem „Jacek Kaczmarski o wolności” jest dostępny w serwisach Facebook i YouTube Filharmonii w Szczecinie.
Relacja Doroty Zamolskiej.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Archiwum informacji

poniedziałek26wtorek27środa28czwartek29piątek30sobota01niedziela02poniedziałek03wtorek04środa05czwartek06piątek07sobota08niedziela09poniedziałek10wtorek11środa12czwartek13piątek14sobota15niedziela16poniedziałek17wtorek18środa19czwartek20piątek21sobota22niedziela23poniedziałek24wtorek25środa26czwartek27piątek28sobota29niedziela30poniedziałek31wtorek01środa02czwartek03piątek04sobota05niedziela06

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty