Radio SzczecinRadio Szczecin » Kultura

źródło: https://www.google.com/maps/
źródło: https://www.google.com/maps/
W Kownie na Litwie odbyła się oficjalna inauguracja tego miasta jako Europejskiej Stolicy Kultury.
Widowisko zatytułowane "Zamieszanie" oglądało 40 tysięcy widzów i było transmitowane w litewskiej telewizji.

"Zamieszanie" to show, które wyreżyserował Chris Baldwin. W 2016 roku był on również reżyserem ceremonii otwarcia Europejskiej Stolicy Kultury we Wrocławiu. Przygotowany przez niego spektakl jest opowieścią o Kownie, ale to także uniwersalna opowieść dla każdego.

W ceremonii inauguracyjnej wziął udział polski wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. - Dla mnie Kowno przede wszystkim jest stolicą modernizmu. To jest ciekawe, bo ten modernizm kowieński być może nie był dobrze znany w Polsce - wskazał.

Arena "Żalgiris", gdzie odbyło się widowisko, zmieniła się w gigantyczny, dobrze widoczny ekran. Show było pierwszą częścią trylogii o Kownie. Kolejne zostaną pokazane w maju i listopadzie. W Kownie w tym roku odbędzie się około 40 festiwali, ponad 60 wystaw i przeszło 250 imprez. - To olbrzymie wydarzenie dla każdego miasta, które było Europejską Stolicą Kultury, ponieważ dzięki temu pozostała część świata ma okazję zapoznać się z kulturą danego kraju - mówi dyrektorka Muzeum im. Mikołaja Konstantego Ciurlonisa w Kownie Daina Kamarauskiene.

Tematem przewodnim kowieńskich obchodów jest "Mit miasta - od tymczasowości do współczesności". Autorzy tego pomysłu odwołują się do transformacji, którą przechodzi miasto i jego mieszkańcy.

Oprócz Kowna w tym roku funkcję Europejskiej Stolicy Kultury pełnią również Nowy Sad w Serbii i Esch w Luksemburgu.
Relacja Kamila Zalewskiego (IAR).

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Archiwum informacji

poniedziałek27wtorek28środa29czwartek30piątek31sobota01niedziela02poniedziałek03wtorek04środa05czwartek06piątek07sobota08niedziela09poniedziałek10wtorek11środa12czwartek13piątek14sobota15niedziela16poniedziałek17wtorek18środa19czwartek20piątek21sobota22niedziela23poniedziałek24wtorek25środa26czwartek27piątek28sobota29niedziela30

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty