Radio SzczecinRadio Szczecin » Kultura
autopromocja
Krzywda - Marek Stelar w Radiu Szczecin
Reklama
argum.eu

Realizacja: Mateusz Papke [Radio Szczecin]
Laureaci międzynarodowych konkursów i festiwali muzycznych z Ukrainy wystąpili w niedzielę w Willi Lentza w ramach znanego cyklu "Juvenum Hortus". Wieczór uświetnił Konsul Honorowy Ukrainy w Szczecinie, Henryk Kołodziej.
Zagrały u Was wyjątkowo utalentowane dzieci - powiedział prof. Lev Zakopets, dyrektor Liceum Muzycznego we Lwowie, wykładowca Rówieńskiego Uniwersytetu Humanistycznego.

- Gdy zaczęła się wojna, rodzice naszych uczniów natychmiast wyjechali z nimi do Was - braci Polaków, również do innych krajów europejskich. W tym momencie pomyślałem, że odnajdę młode talenty i będę z żoną organizował im koncerty, żeby poczuły, że poza domem, ojczyzna o nie dba - uzupełnił Zakopets.

Pomysłowi przyklasnęła Jagoda Kimber - dyrektor Willi Lentza w Szczecinie.

- Przygotowaliśmy więc występ naszych dzieci w repertuarze odzwierciedlającym sprzeciw wobec przemocy i wojnie w Ukrainie - dodała prof. Ludmiła Zakopets z Liceum Muzycznego we Lwowie.

- Były ukraińskie pieśni narodowe, arie z oper, dużo ukraińskiej muzyki znanych kompozytorów, takich jak między innymi Wasyl Barwinski, Mykola Lysenko, Anatolij Kos-Anatolski oraz utwory Fryderyka Chopina. Chcę przy okazji podkreślić, że akustyka w sali koncertowej Willi Lentza jest fantastyczna. W związku z tym bardzo przyjemnie grało się naszym utalentowanym dzieciom. Jesteście naszymi najbliższymi sąsiadami i traktujemy Was jak braci i siostry. Nidy nie zapomnimy, jak w tym trudnym dla nas czasie, przygarnęliście nas, okazaliście gościnność i kochanie. Dziękujemy Wam - podsumowała profesor.

Młodzi pianiści - Igor Bachmut, Anna Koziak i Marija Shvydkiv, wiolinistki - Elwira Moroz, Roksoliana Zakopets, oboista - Michał Kulynych, wokaliści - Jaryna Shvydkiv (mezzosopran) i Eugeniusz Leszczenko (baryton) oraz Anna Braun (wiolonczela), a także prof. Lev Zakopets z Ukrainy, wystąpią w poniedziałek w Berlinie.
Relacja Doroty Zamolskiej [Radio Szczecin]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty