Radio SzczecinRadio Szczecin » Kultura

Profesor Eugeniusz Kus – dyrygent otrzymuje Złoty Medal Gloria Artis z rąk wojewody zachodniopomorskiego Zbigniewa Boguckiego. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Profesor Eugeniusz Kus – dyrygent otrzymuje Złoty Medal Gloria Artis z rąk wojewody zachodniopomorskiego Zbigniewa Boguckiego. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
W Bazylice Archikatedralnej pw. św. Jakuba w Szczecinie zainaugurowano w sobotę 15. Międzynarodowy Festiwal Organowy. Koncert uświetniła uroczystość wręczenia Złotego Medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” profesorowi Eugeniuszowi Kusowi.
Czuję się zaszczycony, że Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego dostrzegł moją działalność muzyczną - powiedział Eugeniusz Kus - dyrygent, dyrektor artystyczny Festiwalu.

- Jestem bardzo zadowolony i gdybym miał powtarzać cokolwiek, to bym zrobił tak samo. Jest to świetna praca, dająca ogromną satysfakcję przez te chyba pięćdziesiąt lat, albo i więcej. Miałem okazję dyrygować różnymi chórami, zespołami, orkiestrami i solistami, z którymi wykonałem prawie dwa tysiące koncertów niemal w całej Europie, a także między innymi w Chinach, Brazylii i Stanach Zjednoczonych. Ogromną satysfakcję przyniosła mi także praca pedagogiczna w uczelniach muzycznych, jak i współtworzenie wielu międzynarodowych festiwali m.in. w szczecińskiej katedrze oraz Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim. I to moje życie artystyczne nadal się toczy - dodał profesor.

Podczas uroczystego wieczoru zabrzmiały między innymi kompozycje George’a Friedricha Händla oraz Antonio Vivaldiego w wykonaniu sopranistki Marzeny Michałowskiej i Orkiestry Kameralnej z Prenzlau pod dyrekcją Eugeniusza Kusa. Wystąpił również francuski organista Christophe Mantoux.

Więcej w magazynie „Trochę kultury” Radia Szczecin.
Relacja Doroty Zamolskiej

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty