Radio SzczecinRadio Szczecin » Kultura

International Lutosławski Youth Orchestra pod dyrekcją Ayyuba Guliyeva w Konzerthaus w Berlinie. Fot. Materiały prasowe Filharmoniii w Szczecinie
International Lutosławski Youth Orchestra pod dyrekcją Ayyuba Guliyeva w Konzerthaus w Berlinie. Fot. Materiały prasowe Filharmoniii w Szczecinie
Owacjami na stojąco, burzą braw i bisem zakończył się w środę wieczór w słynnej berlińskiej Konzerthaus. Kompozycje Witolda Lutosławskiego, Mieczysława Karłowicza i Beli Bartóka zagrali światowej sławy polski wiolonczelista Marcin Zdunik oraz International Lutosławski Youth Orchestra pod dyrekcją Ayyuba Guliyeva z Azerbejdżanu.
Chciałem zagrać w tej Orkiestrze, żeby między innymi wystąpić w słynnej Konzerthaus w Berlinie na prestiżowym Festiwalu Międzynarodowych Orkiestr Młodzieżowych - Youth Euro Classic - powiedział waltornista Rafał Kowalczyk.

- Pierwszy raz tutaj występowałem. To było fantastyczne przeżycie i mam nadzieję, że jeszcze tutaj uda mi się zagrać - uzupełnił waltornista.

Jesteśmy ogromnie wdzięczni Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie za stworzenie tej międzynarodowej Orkiestry. Także dumni, że dostaliśmy się do niej w tym roku, tym bardziej, że obchodzony jest jubileusz 10-lecia istnienia tego unikatowego projektu edukacyjnego, no i ta możliwość zagrania w Konzerthaus - dodał skrzypek Antoni Figurski.

- Dodatkowym akcentem tego koncertu było to, że mogliśmy zagrać Koncert wiolonczelowy Witolda Lutosławskiego pod batutą zwycięzcy Konkursu Dyrygenckiego im. Witolda Lutosławskiego i ze zwycięzcą Konkursu Wiolonczelowego Witolda Lutosławskiego, więc ten nasz patron wciąż przewija się w działalności Orkiestry, co jest dla nas również wspaniałe - podsumował skrzypek.

Program berlińskiego Konzerthaus powtórzony będzie w piątek, 19 sierpnia 2022 roku o godzinie 19 w Złotej sali Filharmonii w Szczecinie.

Z orkiestrą ILYO będzie można się spotkać także jeszcze w czwartek o godzinie 19 podczas muzycznego happeningu „Harmonia” na placu Solidarności w Szczecinie. Wstęp jest bezpłatny.
Relacja Doroty Zamolskiej.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty