Radio SzczecinRadio Szczecin » Kultura

Fot. [Materiały prasowe Festiwalu. Projekt graficzny Piotr Wardziukiewicz]
Fot. [Materiały prasowe Festiwalu. Projekt graficzny Piotr Wardziukiewicz]
Kompozycje Karola Szymanowskiego, Jewhena Stankowycza i Romana Palestra – patrona Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego WIELCY TWÓRCY w Ukrainie zabrzmiały wczoraj w Lwowskiej Filharmonii Narodowej. Dzieła przedstawił oklaskiwany w wielu krajach świata Phoenix String Quartet.
Muzycy specjalizują się w wykonawstwie kompozycji XX i XXI wieku. Mają na swym koncie liczne prawykonania. Na Festiwalu zagrali po raz pierwszy w Ukrainie II Kwartet smyczkowy (1936) Romana Palestra.

Cieszę się, że melomani tak gorąco oklaskiwali zespół – powiedział prof. Artur Mykytka – dyrektor Orkiestry Lwowskiej Narodowej Akademii Muzycznej.

- Jestem szczęśliwy, że wszystko się udało. Jest wojna. Publiczność chodzi na koncerty, dlatego, że ona potrzebuje w tym czasie słuchać takiej muzyki. To był koncert przygotowany specjalnie dla szerokiego audytorium. Jak to się mówi po polsku – dla każdego coś miłego, ale najgłówniejszym punktem był Roman Palester.

Kolejne festiwalowe koncerty będą się odbywały do 15 października 2022 roku na wschodzie Ukrainy, m.in. w Tymoszówce, gdzie urodził się Karol Szymanowski oraz w Kropywnickim – dawnym Elizawetgradzie.

Organizatorami Festiwalu są Stowarzyszenie Pierwszorzędnych Inicjatyw oraz Lwowska Filharmonia Narodowa we Lwowie. Partnerami przedsięwzięcia, m.in. Konsulat Generalny RP we Lwowie, Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie – Archiwum Kompozytorów Polskich, Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk, Muzeum Karola Szymanowskiego w Kropywnyckim, Willa Lentza w Szczecinie, Polskie Radio Szczecin i Stowarzyszenie Autorów ZAiKS.

Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury Polskiej Za Granicą – państwowego funduszu docelowego.

Więcej o Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym WIELCY TWÓRCY we Lwowie w niedzielnym magazynie „Trochę kultury” Radia Szczecin.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty