Radio SzczecinRadio Szczecin » Kultura

Fot. Materiały prasowe Filharmonii im. Mieczysława Karlowicza w Szczecinie
Fot. Materiały prasowe Filharmonii im. Mieczysława Karlowicza w Szczecinie
Ekskluzywny box kolekcjonerski zawierający sześć płyt z twórczością Mieczysława Karłowicza. Dziś premiera albumów z dodatkowo wydanym tomikiem wierszy młodopolskich poetów, do których muzykę napisał patron Filharmonii w Szczecinie.
To projekt mający na celu nagranie wszystkich symfonicznych dzieł Karłowicza. Pierwszą pytę z jego Koncertem skrzypcowym A-dur op. 8 w wykonaniu Bartłomieja Nizioła i szczecińskich symfoników pod batutą Łukasza Borowicza zrealizowaliśmy w 2015 roku. Kolejnymi dziełami dyrygował nasz dyrektor artystyczny Rune Bergmann. Naturalnie nagraliśmy utwory na orkiestrę – powiedziała Dorota Serwa, dyrektor Filharmonii.

- „Odrodzenie”, czyli jedyną Symfonię e-moll op. 7 Mieczysława Karłowicza, poematy symfoniczne, w tym „Powracające fale” op. 9, „Odwieczne pieśni” op. 10, „Bianca da Molena” op. 6 – prolog symfoniczny do dramatu „Biała gołąbka″ Józefata Nowińskiego, czy ostatnią naszą płytę zawierająca poematy symfoniczne „Anna i Stanisław Oświecimowie” op. 12 oraz „Epizod na maskaradzie” op. 14 – uzupełniła dyrektor.

Elementem przełamującym konwencje klasyczne jest płyta z nowymi opracowaniami instrumentalnymi Pieśni Karłowicza w wykonaniu Atom String Quartet i Philharmonic Wind Quartet, czyli muzyków z naszej Filharmonii. Ale to nie wszystko – dodała Serwa.

- Są pieśni w wykonaniu mezzosopranistki Małgorzaty Walewskiej z nowymi, orkiestrowymi opracowaniami Piotra Mosa. Są także wiersze do czytania, które będą dopełnieniem i pokazaniem całościowej sylwetki naszego patrona, a także jego inspiracji literackich – podsumowała Dorota Serwa.

Całość wydawnictwa została zamknięta w czarnym, matowym pudełku ze szlachetnymi, złotymi elementami nawiązującymi do architektury Filharmonii w Szczecinie.
Relacja Doroty Zamolskiej [Radio Szczecin]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty