Radio SzczecinRadio Szczecin » Kultura
reklama
argum.eu

Chór Akademicki im. prof. Jana Szyrockiego ZUT w Szczecinie. Fot. [Materiały prasowe Chóru]
Chór Akademicki im. prof. Jana Szyrockiego ZUT w Szczecinie. Fot. [Materiały prasowe Chóru]
Pięćdziesiąt lat pracy artystycznej zespołu pod ręką jednego dyrygenta, to ewenement nie tylko w historii szczecińskiej chóralistyki, ale także fenomen na scenie krajowej i międzynarodowej. Chór Akademicki im. prof. Jana Szyrockiego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie rozpoczyna obchody 70-lecia istnienia.
Do Szczecina przyjechałem ze Śląska w 1951 roku na studia inżynierskie na Wydział Budownictwa Lądowego i Wodnego Szkoły Inżynierskiej przemianowanej 3 września 1955 roku na Politechnikę Szczecińską – powiedział przed laty, nieżyjący od 3 kwietnia 2003 roku założyciel Chóru, prof. Jan Szyrocki.

- Na drugim roku studiów ogłaszano konkursy artystyczne. Wyłonił się najpierw kameralny zespół śpiewaczy i później kolejne. W krótkim czasie te małe zespoły połączyły się w jeden duży. I w listopadzie 1952 roku po raz pierwszy w Szczecinie wystąpił ponad stuosobowy Chór Szkoły Inżynierskiej – wspominał profesor.

Jesteśmy dumni, że zaśpiewamy dziś w studiu koncertowym właśnie imienia Jana – stwierdził prof. Szymon Wyrzykowski, uczeń prof. Szyrockiego, dyrygent i kierownik artystycznym Chóru od 2006 roku.

- Jubileuszowy sezon rozpoczynamy koncertem a cappella programem, który jest podsumowaniem naszej działalności. Będzie muzyka m.in. Pawła Łukaszewskiego, Jana Adama Maklakiewicza i oczywiście Marka Jasińskiego, naszego honorowego kompozytora – podsumował Szymon Wyrzykowski.

Początek koncertu w Radiu Szczecin o godzinie 18. Kolejne jubileuszowe występy Chóru odbędą się w niedzielę, 6 listopada 2022 roku o godzinie 9 podczas Mszy świętej w warszawskiej Bazylice św. Krzyża. Koncert będzie transmitowany w Programie Pierwszym Polskiego Radia. Tego samego dnia o godzinie 17 zespół zaśpiewa w Sali Koncertowej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w cyklu wieczorów pod tytułem „Interpretacje Muzyki Chóralnej”. Obchody 70-lecia istnienia zespołu potrwają do maja 2023 roku.

Program koncertu
• Anonim, „Bogurodzica”
• Mikołaj Gomółka – muzyka, Psalm LXXXI „Radujcie się”
• Wacław z Szamotuł – muzyka, Andrzej Trzecieski – słowa, „Już się zmierzcha”
• Marek Jasiński – muzyka, „Exultate Deo Omnis Terra”
• Szymon Godziemba-Trytek – muzyka, „Nox praecessit”
• Paweł Łukaszewski – muzyka, „O Emmanuel”
• Krzysztof Penderecki – muzyka, „O gloriosa Virginum”
• Stanisław Moniuszko – muzyka, Władysław Syrokomla – słowa, Marek Jasiński – opracowanie, „Pieśń wieczorna”
• Jan Adam Maklakiewicz – muzyka, słowa ludowe, „Z fujareczką i bębnem”
• Juliusz Łuciuk – muzyka, słowa ludowe, „Nie będę płakała”
• siostra Magdalena Nazaretanka (Barbara Ponichter) – muzyka i słowa, Marek Jasiński – opracowanie, „Polskie kwiaty”
• Adam Kowalski – muzyka i słowa, Marek Jasiński – opracowanie, „Modlitwa obozowa”
• Autor nieznany – muzyka, Tadeusz Biernacki i Andrzej Hałaciński – słowa, Marek Jasiński – opracowanie, „Marsz Pierwszej Brygady”
Relacja Doroty Zamolskiej [Radio Szczecin]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty