Radio SzczecinRadio Szczecin » Kultura

Materiały prasowe Filharmonii w Szczecinie
Materiały prasowe Filharmonii w Szczecinie
Pierwsza edycja konkursu, jeszcze bez patrona, odbyła się w 2018 roku w Filharmonii w Szczecinie z okazji stulecia Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.
Wielki sukces tamtego przedsięwzięcia zainspirował organizatorów, ZAiKS i Filharmonię do kontynuowania współpracy. Tak narodził się Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski, który otrzymał swojego patrona - Mieczysława Karłowicza. W tym roku konkurs odbywa się już po raz trzeci, a po raz drugi pod patronatem polskiego kompozytora.

Z około 160. kompozycji z całego świata, m.in. z Bułgarii, Chin, Czech, Francji, Gruzji, Iranu, Kanady, Niemiec, Polski, Stanów Zjednoczonych, Szwecji, Ukrainy, Wielkiej Brytanii i Włoch, jury wybrało pięć, które premierowo usłyszymy dziś podczas Gali Finałowej w wykonaniu szczecińskich symfoników pod batutą maestro Szymona Bywalca.

Przedmiotem Konkursu była kompozycja na orkiestrę symfoniczną od 9. do 12. minut bez użycia głosów solowych, taśmy lub live electronics - powiedział Miłosz Bembinow, kompozytor, dyrygent, przewodniczący Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.

- Jest to wydarzenie na skalę światową. Nie znam drugiego tak dużego konkursu, który jest otwarty dla kompozytorów wszelkich narodowości bez ograniczeń wieku. Pula nagród, 40 tysięcy euro jest imponująca, co dowodzi tego, jak bardzo jest to atrakcyjne wydarzenie. Będą także nagrody publiczności i orkiestry - uzupełnił przewodniczący.

Jedną z misji Stowarzyszenia Autorów ZAiKS jest działalność edukacyjna, kulturotwórcza oraz wpływanie na to, żeby powstawały nowe kompozycje - dodał Bembinow.

- To jest dla nas bardzo ważne, bo my w ten sposób budujemy repertuar, jakby wyznaczamy nowe trendy i ten Konkurs się idealnie wpisuje w tę część misji ZAiKS-u - podsumował Miłosz Bembinow.

Finał Konkursu rozpocznie się o godzinie 19 w Złotej Sali Filharmonii w Szczecinie. Natomiast o godzinie 18, również w Filharmonii otworzona będzie wystawa fotografii Janusza Foglera pod tytułem „Powrót do ogrodu”.
Relacja Doroty Zamolskiej [Radio Szczecin]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

Archiwum informacji

poniedziałek30wtorek31środa01czwartek02piątek03sobota04niedziela05poniedziałek06wtorek07środa08czwartek09piątek10sobota11niedziela12poniedziałek13wtorek14środa15czwartek16piątek17sobota18niedziela19poniedziałek20wtorek21środa22czwartek23piątek24sobota25niedziela26poniedziałek27wtorek28środa01czwartek02piątek03sobota04niedziela05

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty