Radio SzczecinRadio Szczecin » Kultura

Próba generalna artystów Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu pod dyrekcją Andrzeja Kosendiaka w Złotej Sali Filharmonii w Szczecinie. Fot. Rafał Ceglarek
Próba generalna artystów Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu pod dyrekcją Andrzeja Kosendiaka w Złotej Sali Filharmonii w Szczecinie. Fot. Rafał Ceglarek
Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie uczci Święto Trzech Króli koncertem idealnie wpisującym się w ten dzień.
Na scenie Złotej Sali zabrzmi monumentalne Oratorium na Boże Narodzenie BWV 248 Jana Sebastiana Bacha - jedno z największych arcydzieł muzyki klasycznej.

To cykl sześciu kantat, z których każda powstała na określony dzień świąteczny od Bożego Narodzenia (25 grudnia) po dzień Objawienia Pańskiego, czyli dzień Epifanii (6 stycznia). My przedstawimy pierwszą, piątą i szóstą kantatę - powiedział prof. Andrzej Kosendiak, wielce utytułowany polski dyrygent, pedagog, organizator i autor przedsięwzięć z dziedziny muzyki klasycznej, a także twórca sukcesu Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu, którego jest dyrektorem.

- Trzeba pamiętać, że Bach był nie tylko wielkim kompozytorem. Był również filozofem, był teologiem głębokim. Ta muzyka jest przesiąknięta właśnie taką wiedzą teologiczną, która dzięki kunsztownemu zastosowaniu retoryki muzycznej jest jakby przełożona na dźwięk muzyczny, a my dodajemy emocje, które są zawarte w tej muzyce. Taka jest nasza rola, powołanie i taka nasza radość, że możemy się dzielić tą mądrością i pięknem właśnie z Państwem, ze słuchaczami, którzy przychodzą na nasze koncerty - uzupełnił profesor.

Dzieło Jana Sebastiana Bacha wykona około osiemdziesięcioro wyśmienitych muzyków wyspecjalizowanych w interpretacji wymagającej muzyki baroku oraz muzyki dawnej - dodał dyrygent.

- Wystąpią artyści Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu: Chór Chłopięco-Męski, soliści w składzie międzynarodowym i Wrocławska Orkiestra Barokowa instrumentów historycznych, więc wykonanie będzie w takim kształcie artystycznym, jakim Bach sobie wymyślił - podsumował prof. Andrzej Kosendiak.

Koncert z cyklu Grandioso rozpocznie się o godzinie 19.

Program:
Johann Sebastian Bach - Oratorium na Boże Narodzenie BWV 248
• Jauchzet, frohlocket, auf, preiset die Tage - kantata BWV 248/1
• Ehre sei dir, Gott, gesungen - kantata BWV 248/5
• Herr, wenn die stolzen Feinde schnauben - kantata BWV 248/6

Wykonawcy:
• Wrocławska Orkiestra Barokowa (kierownictwo artystyczne Jarosław Thiel)
• Chór Chłopięcy Narodowego Forum Muzyki (kierownictwo artystyczne Małgorzata Podzielny)
• Chór Narodowego Forum Muzyki (kierownictwo artystyczne Lionel Sow)
• Andrzej Kosendiak - dyrygent
Relacja Doroty Zamolskiej [Radio Szczecin]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

Archiwum informacji

poniedziałek30wtorek31środa01czwartek02piątek03sobota04niedziela05poniedziałek06wtorek07środa08czwartek09piątek10sobota11niedziela12poniedziałek13wtorek14środa15czwartek16piątek17sobota18niedziela19poniedziałek20wtorek21środa22czwartek23piątek24sobota25niedziela26poniedziałek27wtorek28środa01czwartek02piątek03sobota04niedziela05

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty