Radio SzczecinRadio Szczecin » Kultura
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
My Hrabiny. Myślę, więc zapisałam

Jakub Józef Orliński – kontratenor. Fot. Materiały prasowe Filharmonii w Szczecinie
Jakub Józef Orliński – kontratenor. Fot. Materiały prasowe Filharmonii w Szczecinie
Opera barokowa „Orfeusz i Eurydyka” Christopha Willibalda Glucka (1714-1787) zabrzmi dziś w Szczecinie. Na scenie Złotej Sali Filharmonii w roli Orfeusza wystąpi Jakub Józef Orliński – bezsprzecznie jeden z najwybitniejszych współczesnych kontratenorów.
Zdaniem krytyków najbardziej prestiżowych magazynów operowych po obu stronach półkuli to jeden z najdoskonalszych artystów operowych świata określany także jako milenijny kontratenor. O Orlińskiego walczą tak renomowane teatry operowe oraz sceny koncertowe jak m.in. Carnegie Hall, Lincoln Center, Metropolitan Opera w Nowym Jorku, Opéra de Lyon, Staatsoper Unter den Linden w Berlinie, Los Angeles’ Disney Hall czy Opernhaus Zürich i wiele, wiele innych.

Jest niekwestionowanym triumfatorem wielu konkursów wokalnych i tancerzem uwielbiającym breakdance, modelem oraz akrobatą, laureatem niepoliczalnej liczby nagród za granicą, w Polsce m.in. Paszportu Polityki.

- To fantastyczne, że publiczność nie szczędzi mi braw na całym świecie. Na pewno przychodzi na moje koncerty m.in. ze względu na rzadko wykonywany przeze mnie repertuar dla wysokich głosów męskich – powiedział Jakub Józef Orliński.

- Jestem kontratenorem mocno altowym, tylko mój głos brzmi dość wysoko. Za pomocą tego głosu i techniki falsetowej wiem, że jestem w stanie przekazać jakieś treści i jakieś emocje, co jest najważniejsze – uzupełnił śpiewak. - Scena, to mój żywioł – dodał.

- W każdej roli, szczególnie barokowej muzyki odnajduję bardzo dużo siebie. Też ta muzyka, zwłaszcza z opery „Orfeusz i Eurydyka” Glucka jest napisana tak świetnie, a muzycy potrafią wydobyć z niej tak wiele emocji, że nawet nie trzeba się na tym znać, żeby to zrozumieć i to jest wspaniałe. Piękna sala, rewelacyjna akustyka, to będzie premiera na żywo, „Orfeusz i Eurydyka”. Zapraszam – Jakub Józef Orliński.

Artyście towarzyszyć będzie mezzosopranistka Natalia Kawałek z Teatru Wielkiego –Opery Narodowej w Warszawie, sopranistka Sylwia Stępień z Warszawskiej Opery Kameralnej oraz słynna Orkiestra Il Giardino d’Amore specjalizująca się w interpretacjach muzyki baroku pod batutą założyciela zespołu i jego głównego dyrygenta – maestro Stefana Plewniaka.

Początek wieczoru o godzinie 19.

Program
Christoph Willibald Gluck – Opera „Orfeusz i Eurydyka”

Wykonawcy
• Jakub Józef Orliński – kontratenor (Orfeusz)
• Natalia Kawałek – mezzosopran (Eurydyka)
• Sylwia Stępień – sopran (Amor)
• Orkiestra Il Giardino d'Amore
• Stefan Plewniak – dyrygent
Relacja Doroty Zamolskiej [Radio Szczecin]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty