Radio SzczecinRadio Szczecin » Kultura
reklama
Zobacz

Jakub Józef Orliński – kontratenor w roli Orfeusza. Fot. [Cezary Aszkiełowicz, Filharmonia w Szczecinie]
Jakub Józef Orliński – kontratenor w roli Orfeusza. Fot. [Cezary Aszkiełowicz, Filharmonia w Szczecinie]
Owacjami na stojąco i bisem zakończył się wczoraj koncert w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Na scenie Złotej Sali zabrzmiała opera barokowa „Orfeusz i Eurydyka” Christopha Willibalda Glucka (1714-1787).
W roli Orfeusza wystąpił Jakub Józef Orliński – bezsprzecznie jeden z najwybitniejszych współczesnych śpiewaków operowych na świecie, określany przez krytyków najbardziej prestiżowych magazynów operowych jako milenijny kontratenor.

Operę Christopha Willibalda Glucka śpiewałem w wielu teatrach na świecie – powiedział Jakub Józef Orliński.

- Jest to dość znane dzieło barokowe, ale nie tak często performowane w Polsce, dlatego bardzo się cieszę na takie entuzjastyczne reakcje publiczności. Jest nawet grupa na Facebooku „Dajcie Orlińskiego w Szczecinie”, no i w końcu się wydarzyło – dodał artysta.

Rolę Eurydyki kreowała mezzosopranistka Natalia Kawałek z Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie, natomiast Amora – sopranistka Sylwia Stępień z Warszawskiej Opery Kameralnej. Z solistami wystąpili: Chór i Orkiestra Il Giardino d’Amore specjalizująca się w interpretacjach muzyki baroku pod batutą założyciela zespołu i jego głównego dyrygenta – maestro Stefana Plewniaka.

- To jest dzieło z krwi i kości, ta muzyka też jest z krwi i kości, mimo, że jest w niej tyle subtelności. To jest mój pierwszy koncert w Szczecinie, Jakuba Orlińskiego też pierwszy, także to jest dla nas tym bardziej wielka radość, że publiczność oddałam nam tyle miłości. Cieszę się, że to był sukces dla nas i zwieńczenie, ukoronowanie naszej pracy. Dziękuję serdecznie za to wszystko i do zobaczenia – podsumował Stefan Plewniak.

Jutro w Filharmonii zabrzmi muzyka m.in. Fryderyka Chopina w wykonaniu pianistki Aleksandry Świgut. Orkiestrę poprowadzi grecka dyrygentka Zoi Tsokanou.

Relacja Doroty Zamolskiej [Radio Szczecin]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty