Radio SzczecinRadio Szczecin » Kultura

W tym roku o Oscara ma szanse powalczyć polski film "IO" Jerzego Skolimowskiego, który znalazł się na tzw. krótkiej liście kandydatów do nominacji dla najlepszego filmu międzynarodowego. Fot. kadr z filmu, materiały prasowe
W tym roku o Oscara ma szanse powalczyć polski film "IO" Jerzego Skolimowskiego, który znalazł się na tzw. krótkiej liście kandydatów do nominacji dla najlepszego filmu międzynarodowego. Fot. kadr z filmu, materiały prasowe
W Los Angeles zostaną dziś ogłoszone nominacje do nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej. Wśród faworytów wymienia się takie filmy jak "Duchy Inisherin", "Fabelmanowie" oraz "Wszystko wszędzie naraz". Duże szanse na nominację ma obraz "IO" Jerzego Skolimowskiego.
Film science-fiction Daniela Kwana i Daniela Scheinerta "Wszystko wszędzie naraz", tragikomedia Martina McDonagha "Duchy Inisherin" oraz autobiograficzny obraz Stevena Spielberga "Fabelmanowie" wymieniane są przez większość ekspertów jako faworyci do nominacji za najlepszy film roku.

W gronie typowanych na kandydatów do Oscara są także film biograficzny Elvisie Presleyu "Elvis" oraz "Top Gun: Maverick". Reżyserzy obu tych filmów, Baz Luhrmann i Joseph Kosinski oraz Steven Spielberg typowani są do nominacji za reżyserię.

W tym roku o Oscara ma szanse powalczyć polski film "IO" Jerzego Skolimowskiego, który znalazł się na tzw. krótkiej liście kandydatów do nominacji dla najlepszego filmu międzynarodowego. "IO" nie otrzymał nominacji do "Złotych Globów" ale został bardzo dobrze przyjęty przez amerykańskich krytyków.

"Żaden film, który widziałam w tym roku nie poruszył mnie tak głęboko, nie sprawił, że poczułam się tak optymistycznie nastawiona do kina, ani nie zaangażował mnie z takim intelektualnym wigorem jak IO" - napisała recenzentka dziennika New York Times Manohla Dargis.

95 gala wręczenia nagród Amerykańskiej Akademii Sztuki Filmowej odbędzie się 12 marca 2023 r. w Los Angeles.
Relacja Marka Wałkuskiego [IAR]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

Archiwum informacji

poniedziałek30wtorek31środa01czwartek02piątek03sobota04niedziela05poniedziałek06wtorek07środa08czwartek09piątek10sobota11niedziela12poniedziałek13wtorek14środa15czwartek16piątek17sobota18niedziela19poniedziałek20wtorek21środa22czwartek23piątek24sobota25niedziela26poniedziałek27wtorek28środa01czwartek02piątek03sobota04niedziela05

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty