Radio SzczecinRadio Szczecin » Kultura
  autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  ogłoszenie  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz

Grupo Gardel. Fot. [Piotr Nikodem Wardziukiewicz]
Grupo Gardel. Fot. [Piotr Nikodem Wardziukiewicz]
Willa Lentza w Szczecinie. Fot. [Materiały prasowe rezydencji]
Willa Lentza w Szczecinie. Fot. [Materiały prasowe rezydencji]
Argentyńskie tango zaprezentowano w Polsce po raz pierwszy w 1911 roku. Po 112 latach od warszawskiej premiery spektaklu „Targ na dziewczęta” Victora Jackobiego, utwory polskich kompozytorów w rytmie tego tańca zabrzmiały w szczecińskiej Willi Lentza.
Z ogromną przyjemnością wystąpiliśmy ponownie w tej rezydencji – powiedział Piotr Ciquilito Wawrowski, wokalista zespołu „Grupo Gardel”, który tworzą także Andrzej Mokry (gitara), Daniel Pacitti (bandoneon), Guy Tuneh (kontrabas), Ewa Tomaszewska (fortepian) i Tomasz Tomaszewski (skrzypce).

- Wykonaliśmy tanga: „Ta ostatnia niedziela”, „Pierwszy znak”, „Miłość Ci wszystko wybaczy” i wiele innych. Było romantycznie i smutno, ale też wesoło, jak na przykład w utworze „Kwiat paproci”. To są tanga, które właściwie zna cały świat – uzupełnił Wawrowski.

Szlagiery w rytmie tanga tworzyli u nas m.in.: Artur Gold, Jerzy Petersburski i Henryk Wars. Do najbardziej znanych autorów słów należeli poeci Marian Hemar, Jerzy Jurandot, Bolesław Leśmian i Julian Tuwim – dodał leader sekstetu Tomasz Tomaszewski.

- Graliśmy w klasycznym składzie Astora Piazzolli, to znaczy: skrzypce, fortepian, gitara, bandoneon i kontrabas. Aranżacje zrobił Daniel Pacitti – nasz bandoneonista oraz Waldemar Szymański. To były premierowe wykonania tang, które są takie osobiste. One mają zupełnie inny wyraz w tej wersji. Widziałem, że ludzie byli wzruszeni – podsumował Tomasz Tomaszewski.

Wieczór prowadził Piotr Tomaszewski.

Gośćmi kolejnego koncertu w Willi Lentza będzie zespół „Atom String Quartet”.
Relacja Doroty Zamolskiej [Radio Szczecin]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
  Autopromocja  
Zobacz
   
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty