Radio SzczecinRadio Szczecin » Kultura
Autopromocja
Zobacz
Reklama
Zobacz

Realizacja Wojciech Ochrymiuk [Radio Szczecin]
Mało znane polskie kompozycje Antoniego Stolpego i Ludomira Różyckiego oraz ukraińskich twórców Borisa Lyatoshynsky’ego i Myroslava Skoryka zabrzmiały w Studiu Koncertowym S-1 im. prof. Jana Szyrockiego. Wczoraj zainaugurowano 5. Festiwal Szczecin Classic.
Podczas wieczoru brawurowo zagrał „Mystic Piano Trio” – zwycięzca konkursu na rezydencję w tegorocznym wydarzeniu. Zespół tworzą Rafał Błaszczyk (fortepian), Mikołaj Wojciechowski (wiolonczela) i Filip Lipski (skrzypce).

- To był dla nas zaszczyt i przeżycie, które pozostanie z nami na długi, długi, długi czas, zagrać ten koncert, otworzyć ten Festiwal, być tutaj i celebrować to święto muzyczne – powiedział Filip Lipski.

Wśród publiczności zasiadali m.in. uczestnicy Festiwalu, na czele z Danielem Stabrawą – pierwszym koncertmistrzem słynnej Berliner Philharmoniker.

- Wspaniałe jest to przede wszystkim, że przyszedłem na koncert utworów, których nigdy w życiu nie słyszałem, zupełnie nowych i ci młodzi, wspaniali muzycy tak zagrali, że po prostu byłem oczarowany bez granic – stwierdził Daniel Stabrawa.

Braw nie szczędził także skrzypek prof. Tomasz Tomaszewski z Universität der Künste Berlin.

- Festiwal, jak się okazuje, ma światową klasę. Takich produkcji się nie słyszy co dzień. To jest nadzwyczajne otwarcie. Wspaniały Festiwal – podsumował Tomasz Tomaszewski.

Dziś w ramach Festiwalu Koncert mistrzów, podczas którego zagrają Konstantin Heidrich, Daniel Stabrawa, Tomasz Tomaszewski, Emanuel Salvador, Andryi Vitovych i Akademia Baltic Neopolis Orchestra. Początek wydarzenia w Posejdon Centrum o godzinie 19.30.
Relacja Doroty Zamolskiej [Radio Szczecin]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Autopromocja
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty