Radio SzczecinRadio Szczecin » Kultura
  Reklama  
Zobacz
  autopromocja  
Zobacz
  ogłoszenie  
Zobacz

Tomasz Bugaj – dyrygent. Fot. [Materiały prasowe Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie]
Tomasz Bugaj – dyrygent. Fot. [Materiały prasowe Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie]
Jeden z czołowych dyrygentów polskich. Wieloletni dyrektor m.in. Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie. Prowadzi Katedrę Dyrygentury Symfoniczno-Operowej w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.
W piątek w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie uroczysty koncert z okazji 50-lecia pracy artystycznej prof. Tomasza Bugaja.

Dyrygowałem Orkiestrą tej Filharmonii jeszcze w starej siedzibie. Dziś przedstawię z nią Wielką Mszę c-moll KV 427 Wolfganga Amadeusza Mozarta – powiedział Tomasz Bugaj.

- Jest to dzieło fascynujące, które śmiało można postawić w gronie dziesięciu największych arcydzieł muzyki oratoryjnej w całym światowym repertuarze. Mozart stawia najwyższe wymagania wykonawcom, choć wydaje mi się, że trzeba go po prostu starannie odczytać, wykonać czysto, równo i muzykalnie. Nic więcej przy Mozarcie „majstrować” nie trzeba. Obcowanie z tym arcydziełem było dla mnie zawsze, jak zresztą i z całym szeregiem innych dzieł Mozarta, ogromną radością i przywilejem. Mam nadzieję, że będzie także radością dla publiczności szczecińskiej – dodał dyrygent.

Partie pierwszego sopranu wykona Magdalena Stefaniak – solistka m.in. Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie.

- To bardzo trudne dzieło, dlatego że jednak „wędruję” głosem po górach. Musi być to śpiew niebiański, przy tym lekki, oddający cały kolor utworu, żeby to wszystko pięknie brzmiało. I dokładam wszelkich starań, żeby było fantastycznie – podsumowała Magdalena Stefaniak.

Zaśpiewają także Anna Bernacka (sopran II), Jacek Szponarski (tenor), Karol Skwara (bas) i Chór Akademicki im. prof. Jana Szyrockiego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, obchodzący 70-lecie istnienia.

Początek koncertu o godzinie 19.

Relacja Doroty Zamolskiej [Radio Szczecin]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
   
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty