Radio SzczecinRadio Szczecin » Kultura
reklama
Zobacz
reklama
Zobacz
autopromocja
Zobacz

Leszek Możdżer – pianista i Adam Bałdych – skrzypek. Fot. [Materiały prasowe Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie]
Leszek Możdżer – pianista i Adam Bałdych – skrzypek. Fot. [Materiały prasowe Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie]
Poruszają się na styku muzyki improwizowanej i poważnej. Dwa najgorętsze nazwiska polskiego jazzu. Leszek Możdżer i Adam Bałdych zagrali wczoraj, 20 listopada 2023 roku, w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie.
Rozpoczynając nagranie płyty pt. „Passacaglia” zaplanowaliśmy od razu jej premierę w Złotej Sali. Pierwsza prezentacja albumu nowego duetu jazzowego na polskiej scenie potrzebowała niezwykłego miejsca – powiedział Leszek Możdżer.

- Ten duet jest przykładem tego, że to muzyka wybiera Ciebie, a nie Ty wybierasz muzykę. Po prostu muzyka jest takim polem energii, które tu było dużo wcześniej przed nami i my takie powołanie – najwyraźniej wynika z tej przepełnionej dzisiaj publicznością sali – po to się urodziliśmy z Adamem, żeby przekazywać te wieści z pola muzyki. I rzeczywiście ta muzyka się przez nas wyraża. My nie gramy tej muzyki, to ona gra nami – uzupełnił pianista.

Leszek gra na dwóch fortepianach w stroju 442 Hz i 432 Hz oraz na preparowanym pianinie, ja natomiast na skrzypcach klasycznych i rzadkich renesansowych. To jest intymna i kameralna formuła ukazująca swoistą symfonię kolorów – dodał skrzypek Adam Bałdych.

- Myśmy na to czekali już 10 lat, od kiedy się spotkaliśmy po raz pierwszy. Potem mieliśmy mnóstwo rzeczy na głowie, aż w końcu przyszedł moment i to poszło już bardzo szybko. Skrzypce i fortepian to jest tak doskonała formuła grania, ale połączenie klasyczne jest już po prostu tak zmaltretowane, że potrzebowaliśmy zrobić to jeszcze raz dla muzyki, ale inaczej. Te dwa instrumenty się super uzupełniają. Z Leszkiem poszukujemy podobnych rzeczy na tych instrumentach, więc eksperymentujemy i robimy to na scenie – podsumował Adam Bałdych.

Album „Passacaglia” wydała Imaginary Music.

Spotkanie z Leszkiem Możdżerem i Adamem Bałdychem w „Kawiarence muzycznej” Polskiego Radia Szczecin w niedzielę, 26 listopada 2023 roku od godziny 11.05. Zapraszam serdecznie, Dorota Zamolska.
Relacja Doroty Zamolskiej

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty