Radio SzczecinRadio Szczecin » Kultura
Reklama
Zobacz
Reklama
Zobacz
Autopromocja
Zobacz

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie pod dyrekcją Rune Bergmanna w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Fot. Bartek Barczyk
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie pod dyrekcją Rune Bergmanna w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Fot. Bartek Barczyk
Założona w 1901 roku. Na pierwszym koncercie, 5 listopada 1901 zagrał m.in. światowej sławy pianista, kompozytor i przyszły mąż stanu, Ignacy Jan Paderewski. Orkiestrą dyrygował Emil Młynarski. Dziś, 2 lutego 2024 roku w Filharmonii Narodowej w Warszawie – najważniejszej scenie koncertowej w Polsce wystąpi Orkiestra Symfoniczna Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza.
Zespół poprowadzi norweski dyrygent Rune Bergmann, dyrektor artystyczny Filharmonii w Szczecinie. W stolicy przedstawi prawdziwie skandynawski program – powiedziała Katarzyna Plater-Zyberk – rzeczniczka Filharmonii w Szczecinie.

- Koncert fortepianowy a-moll op. 16 Edvarda Griega napisany przez norweskiego kompozytora w 1868 roku. Dzieło należące do najbardziej znanych utworów Griega, nawiązujące do muzyki Roberta Schumana, prawykonane zostało w Kopenhadze w 1869 roku. W Warszawie wykona je wielce utytułowana pianistka Anna Fedorova, z którą szczecińscy symfonicy występowali już wcześniej. W Filharmonii Narodowej nasza orkiestra przedstawi ponadto pierwszą i drugą Suitę op. 46 i 55 Griega do słynnego spektaklu „Peer Gynt” Henryka Ibsena – podsumowała Katarzyna Plater-Zyberk.

Bilety na koncert szczecińskich symfoników w Filharmonii Narodowej zostały wyprzedane kilka miesięcy temu.

Wykonawcy
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie
Rune Bergmann dyrygent
Anna Fedorowa fortepian
Program
Edvard Grieg Koncert fortepianowy a-moll op. 16 [30']
Edvard Grieg I i II Suita „Peer Gynt” [33']

Broszura programowa TUTAJ
Relacja Doroty Zamolskiej

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Reklama
Zobacz
Autopromocja
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty