Radio SzczecinRadio Szczecin » Kultura
reklama
Zobacz

Książnica Pomorska. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Książnica Pomorska. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Złoty ekslibris Książnicy Pomorskiej - najwyższe, honorowe wyróżnienie przyznawane przez bibliotekę - otrzyma Rafał Podraza - dziennikarz, autor książek biograficznych, specjalista od rodziny Kossaków i historii polskiej piosenki.
Podraza od lat współpracuje z Książnicą, której przekazał wiele pamiętek i dokumentacji związanej ze swoimi badaniami. Przy okazji czwartkowej uroczystości pokaże swoje najnowsze zdobycze, związane m.in. z Marią Pawlikowską-Jasnorzewską, córką najsłynniejszego z Kossaków - Wojciecha.

To wieczne pióro, ofiarowane przyszłej poetce przez znaną już wówczas pisarkę Gabrielę Zapolską, która gościła na krakowskiej Kossakówce, jako żona malarza Stanisława Janowskiego - wspomina Podraza.

- Także pani "malarzowa" z panią "malarzową" się dobrze czuły, to co jakiś czas Gabriela zjeżdżała z Lwowa do Krakowa. To przy okazji takiego spotkania Gabriela Zapolska jakby na zachętę - już wtedy Maria myślała czy iść malarstwo czy idzie tak poezję, ofiarowała jej swoje pióro - mówi Podraza.

Będzie też można obejrzeć torebkę z koralików pisarki Magdaleny Samozwaniec, drugiej córki Wojciecha Kossaka.

Uroczystość wręczenia ekslibrisu uświetni spotkanie autorskie z Podrazą. Początek o godzinie 17.30 w sali Flukowskiego Książnicy Pomorskiej.
To wieczne pióro, ofiarowane przyszłej poetce przez znaną już wówczas pisarkę Gabryjelę Zapolską, która gościła na krakowskiej Kossakówce, jako żona malarza Stanisława Janowskiego - wspomina Podraza.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty