Radio SzczecinRadio Szczecin » Kultura
Reklama
Zobacz
Autopromocja
Zobacz

Rune Bergmann – dyrygent prowadzi Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza. Fot. Cezary Aszkiełowicz [Filharmonia w Szczecinie]
Rune Bergmann – dyrygent prowadzi Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza. Fot. Cezary Aszkiełowicz [Filharmonia w Szczecinie]
„Symfoniczny boa dusiciel”. Tak Johannes Brahms określił austriackiego kompozytora tworzącego w XIX wieku innowacyjne symfonie, które wywarły ogromny wpływ na światową muzykę klasyczną.
W piątek, 1 marca 2024 roku Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie świętowała dwusetną rocznicę urodzin jednego z najwybitniejszych symfoników wszech czasów, Antona Brucknera.

Monumentalną 8. Symfonię c-moll Brucknera brawurowo poprowadził Rune Bergmann – dyrektor artystyczny Filharmonii w Szczecinie.

- Fantastyczny wieczór w naszej Złotej Sali. Było to ogromne zadanie zarówno dla orkiestry, jak i dla mnie, a także dla publiczności, bo to aż 90 minut muzyki. To długa symfonia, ale jest na tyle magiczna, że wszyscy na prawdę cały czas byli z nami podczas wykonywania każdej frazy potężnego dzieła. Mimo, że utwór nie należy do prostych w wykonawstwie, bo nasycony jest wieloma, wręcz skomplikowanymi rozwiązaniami harmonicznymi, rytmicznymi i dynamicznymi, to muzycy z niezwykłym zacięciem i precyzją realizowali partyturę Brucknera. Byli naprawdę fantastyczni. Publiczność reagowała wyjątkowo na każdy dźwięk. Jestem bardzo szczęśliwy, że w końcu mogliśmy zagrać tę Symfonię w Szczecinie – stwierdził dyrygent.

Kolejny koncert pod batutą Rune Bergmanna odbędzie się 5 kwietnia 2024 roku. Solistą wieczoru będzie światowej sławy wiolonczelista Mischa Maisky.

Rozmowa z dyrygentem Rune Bergmannem nagrana po koncercie 1 marca 2024 TUTAJ
Relacja Doroty Zamolskiej

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Autopromocja
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty