Radio SzczecinRadio Szczecin » Kultura
  Reklama  
Zobacz
  autopromocja  
Zobacz
  ogłoszenie  
Zobacz

Uczestnicy 6. Festiwalu Szczecin Classic w Złotej Sali Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Fot. Hubert Grygielewicz [Materiały prasowe Baltic Neopolis Orchestra]
Uczestnicy 6. Festiwalu Szczecin Classic w Złotej Sali Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Fot. Hubert Grygielewicz [Materiały prasowe Baltic Neopolis Orchestra]
Dziesięć wydarzeń artystycznych, siła dwóch orkiestr oraz klasy mistrzowskie dla młodych muzyków z wirtuozami czołowych europejskich orkiestr i pedagogami renomowanych uczelni. W piątek w Złotej Sali Filharmonii zakończył się jeden z największych na Pomorzu Zachodnim festiwal muzyki klasycznej, Szczecin Classic.
To była ogromna przyjemność prowadzić kursy mistrzowskie – powiedział skrzypek Daniel Stabrawa, były koncertmistrz i solista słynnej Berliner Philharmoniker.

- Młodzież, która tutaj gra jest nieprawdopodobnie utalentowana. Oczywiście każdy myśli troszeczkę inaczej i teraz ukierunkować to, to było nasze zadanie i mam nadzieję, że nam się to udało. Mamy wspaniałych muzyków z całej Polski, nie tylko z Polski, bo i z Europy, którzy przyjeżdżają chętnie, dlatego ja też bardzo chętnie tu przyjeżdżam i pomagam, bo warto wzmacniać taką inicjatywę. To jest coś genialnego – uzupełnił koncertmistrz.

Na finał 6. edycji przedsięwzięcia wybrałam m.in. wyjątkowe „Metamorfozy” Ryszarda Straussa – dodała Emilia Goch-Salvador – altowiolistka, pomysłodawczyni Festiwalu, dyrektorka Baltic Neopolis Orchestra.

- Te „Metamorfozy” za mną chodziły parę lat, ale nigdy nie było okazji, bo to jest jednak utwór napisany na 23 instrumenty solo, a nasza orkiestra na co dzień liczy 15 osób, wiec my w zasadzie nigdy nie mogliśmy do tego dzieła przystąpić. Teraz pomieszaliśmy Orkiestrę Festiwalową z Baltic Neopolis i się udało, i bardzo wierzę w to, że przyszły Festiwal będzie tak samo udany. Na przyszły rok być może koncert finałowy skończy się trochę na jazzowo – podsumowała Emila Goch-Salvador.

Głównym partnerem Festiwalu trwającego od 27 kwietnia do 3 maja 2024 roku było Miasto Szczecin.

Więcej o koncercie finałowym Festiwalu TUTAJ.

Program i artyści:

• Antonio Vivaldi – Koncert na altówkę i wiolonczelę RV 531
Piotr Szumieł – altówka
Konstatnin Heidrich – wiolonczela

• Kurt Atterberg – Suita na skrzypce, altówkę i orkiestrę smyczkową nr 3
Jakub Jakowicz – skrzypce
Andriy Vitovych – altówka

• Giovanni Bottesini – Gran duo concertante na skrzypce, kontrabas i orkiestrę smyczkową
Emanuel Salvador – skrzypce
Janusz Widzyk – kontrabas

• Richard Georg Strauss – Metamorfozy na 23 instrumenty smyczkowe
Daniel Stabrawa – koncertmistrz

Orkiestra Festiwalowa Szczecin Classic i Baltic Neopolis Orchestra
Relacja Doroty Zamolskiej

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345
   
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty